Mesto hľadá opatrovateľky a opatrovateľov natrvalo, ale aj na výpomoc počas letných dovoleniek

Chýbajúce opatrovateľky a opatrovatelia pomáhajúci v domácom prostredí i v zariadeniach sociálnych služieb sú celoslovenským problémom. Akútny nedostatok takýchto zamestnancov eviduje aj mesto Banská Bystrica, preto intenzívnehľadá záujemcov, ktorí by chceli vykonávať túto sociálnu službu natrvalo, alebo si privyrobiťna krátky čas počas zastupovania v rámci letného dovolenkového obdobia.

Samospráva ponúka prácu absolventom stredných zdravotníckych škôl, odídencom z Ukrajiny, ale aj dôchodcom a dôchodkyniam, ktorí by si chceli počas leta privyrobiť. Hodinová odmena je 5,10 eur (800 – 900 eur/mes. brutto).

Stabilné miesto

Mesto spustilo nábor na opatrovateľov a opatrovateľky, ktorí by mali záujem o stabilné zamestnanie. Ide o opatrovateľskú službu v domácnosti, v rámci ktorej vypomáhajú klientom od pondelka do piatku v 7,5 hodinovom pracovnom čase, mimo sviatkov a víkendov. Samospráva zároveň hľadá opatrovateľov a opatrovateľky na trvalý pracovný pomer do zariadení sociálnych služieb, kde sa pracuje na zmeny. V tomto prípade sú vyplácané príplatky za sobotu, nedeľu, sviatky a nočnú službu.

Brigáda počas dovoleniek

V prípade, že kvalifikovaní opatrovatelia a opatrovateľky nemajú záujem o prácu na trvalý pracovný pomer, mesto im ponúka možnosť privyrobiť si počas letného obdobia, keď stáli zamestnanci potrebujú čerpať dovolenky.

„Môže ísť o študentov a absolventov zdravotníckych škôl, ktorí uvažujú odísť do zahraničia, no chceli by získať prax, ako aj osoby, ktoré sú už síce na dôchodku, ale chcú prísť vypomôcť a privyrobiť si. Všetci záujemcovia musia spĺňať potrebné kvalifikačné predpoklady, mať ukončenú strednú zdravotnícku školu alebo sa vedia preukázať certifikátom o absolvovaní opatrovateľského kurzu v rozsahu minimálne 220 hodín,“

hovorí Zuzana Haasová, vedúca Oddelenia riadenia ľudských zdrojov MsÚ v Banskej Bystrici.

Opatrovatelia a opatrovateľky pomáhajú klientom pri vykonávaní hygieny, stravovaní, obliekaní, mobilite a motorike, dodržiavaní liečebného režimu, nakupovaní, príprave a donáške jedla, umývaní riadu, upratovaní, starostlivosti o bielizeň a lôžko, vynášaní odpadu, sprevádzaní na lekárske vyšetrenie, vybavovaní úradných záležitostí, čítaní, prechádzkach a pod.

V prípade záujmu je kontaktná osoba: Mgr. Denisa Lapšanská, 048/4330 121, denisa.lapsanska@banskabystrica.sk

Zdenka Marhefková

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *