Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s autormi zrevitalizovaného parku či komentovaná prehliadka sprístupneného hradného kopca. To je len časť chuťoviek, ktoré si na prvý jún nachystalo Mesto Nitra.

Považujú ho za oázu zelene uprostred mesta, za pľúca Nitry. Park na Sihoti si obyvatelia mesta užívajú už viac ako 150 rokov.

Za celý ten čas sa doň výraznejšie neinvestovalo. Až teraz. Park prešiel výraznou obnovou: menilo sa tu všetko, od chodníkov a osvetlenia cez vodné prvky a detské ihriská až po zeleň a parkovú výsadbu.

Viac ako rok bol park pre verejnosť zavretý. Väčšiu časť parku sprístupnilo mesto vo februári, teda hneď po kolaudácii nasledujúcej po ukončení prác. Zvyšok, vrátane veľkej ihriskovej časti, sa otvára až teraz.

Ploty a zátarasy padnú krátko pred začiatkom leta. Presne na Deň detí, v sobotu 1. júna, Mesto Nitra pripravilo slávnostné otvorenie parku. Prvý jún bude doslova dňom D, kedy ožije každý kút v mestskom parku. Park v tento deň ukáže, ako rôznorodo sa tu dá tráviť voľný čas – rozozvučí sa časť parku určená na koncerty a vystúpenia, gril pointy zavoňajú čerstvo opečenými dobrotami, športové outdoorové prvky sa ohnú pod telami cvičiacich, kvetinové záhony omámia návštevníkov vôňou neskorej jari. Záhradní architekti vysvetlia, ako uvažovali, keď navrhovali súčasnú podobu parku, arboristi prezradia, ako sa liečia stromy a predvedú aj svoju lezeckú techniku, odborníci na zvieratká poukazujú, ako sa starajú o štvornohých tvorov v našom parku.

Každý si v sobotu 1. júna nájde v parku na Sihoti to svoje. Drobci si tu užijú divadielko, súťaže, detské koncerty, vystúpenia detí z CVČ Domino či lekcie o tom, ako prežiť v prírode. Navrhnú si vlastné ihrisko, prečítajú si rozprávky v tieni stromov, vyšantia sa pri hre s novými vodnými prvkami alebo na desaťmetrovom hrade, najväčšom minimálne na Slovensku. Športovci si zacvičia s fitnes celebritou Marošom Molnárom alebo si vyskúšajú power jogu. Bažiaci po vedomostiach zasýtia svoj hlad pri komentovaných prehliadkach Starého aj Nového parku či hradného kopca. Skôr narodení si zaspomínajú na vývoj parku pri výstave historických fotiek, ktoré na tento účel poskytol Zoltán Balko. Kultúrni nadšenci si užijú viaceré koncerty a vystúpenia – medzi jednoznačne najväčšie lákadlá patrí koncert Petra Lipu a tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble.

Otváranie parku na Sihoti je celodňovou akciou, ktorá sa začína 1. júna o deviatej dopoludnia a potrvá do neskorej noci. Slávnostné otvorenie parku spolu so sprievodom mažoretiek je naplánované na piatu hodinu popoludní.

Podrobný program otvárania parku nájdete na tomto linku: https://nitra.sk/otvarame-park-na-sihoti/

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

 

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *