Mesto pod Urpínom spestrí takmer 58-tisíc vysadených kvetov

Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES), ako príspevková organizácia spravujúca majetok mesta Banská Bystrica, zabezpečuje rôzne činnosti na území samosprávy. Stará sa o športoviská a detské ihriská, bežkárske trate, o cintorínske služby, ale aj o zeleň. V tomto období, okrem kosenia a hrabania trávnikov v niektorých lokalitách, realizuje aj starostlivosť o kvetinové záhony.

V súčasnosti farebne skrášľuje mesto okolo 40-tisíc kvetov v sezónnych záhonoch z jesennej výsadby. S premenou záhonov začnú pracovníci ZAaRES-u podľa počasia, pravdepodobne však v druhej polovici mája. Celkovo vysadia 57 500 kusov nových kvetov. Zastúpenie budú mať begónie, aksamietnice, šalvie, okrasné žihľavy, ageráty mexické, muškáty, petúnie, gazánie, netýkavky, krásnoočká a množstvo ďalších kvetín. Ide o kvety, ktoré budú skrášľovať nielen mestské sezónne záhony, ale i mobilnú zeleň na mostoch a stĺpoch.

  „Tento rok, oproti minulým rokom, vysadíme menej kvetov. Dôvodom je, že časť z deviatich sezónnych záhonov na území mesta sme prerobili a ešte aj prerábame na trvalkové. V ostatných rokoch sú totiž letné mesiace čím ďalej tým viac horúce a suché. Problém je polievať také veľké množstvo kvetinových plôch. Ďalším dôvodom je, že trendom z ekologického a ekonomického pohľadu sú práve trvalkové záhony,“

povedal Ivan Šabo, riaditeľ Záhradníckych a rekreačných služieb.

Záhradnícke a rekreačné služby sa plánujú v najbližších rokoch taktiež viac zamerať na mobilnú zeleň. Prioritou je hlavne osádzanie väčších kvetináčov, ktoré možno za pomoci techniky umiestniť aj na miesta, kde zeleň pôvodne nebola.

Teší ma, že ZAaRES hľadá možnosti, ako skrášliť aj lokality, v ktorých nie je možné realizovať výsadbu kvetov, drevín či krov. Verím, že všetky kvetiny, ktoré v najbližšom období vysadíme, budú spríjemňovať jarné i letné dni Banskobystričaniek a Banskobystričanov, ako aj návštevníkov nášho mesta,“

poznamenal primátor Ján Nosko.

 

Banská Bystrica, Miroslav Strelec, foto: Mesto BB, red

 

Pozri tiež

Banská Bystrica ožije tancom

Banská Bystrica sa ako jedno z mála miest môže pochváliť kontinuálnym tanečným vzdelávaním od základnej až …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *