Mobilná aplikácia a ďalšie užitočné rady, ktoré vám pomôžu pri cestovaní do Chorvátska

Slovenským dovolenkárom v Chorvátsku budú v prípade potreby aj v tomto roku k dispozícii slovenskí policajti. Osem príslušníkov tam bude pôsobiť od 1. júla do 31. augusta.

„Myslite na to, že najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca. Týmto dňom sa radšej vyhnite,“ radí hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom podľa jej slov výrazne pomôcť mobilná aplikácia HAK alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub.

„Motoristi musia mať vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení – zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla v chorvátskom alebo anglickom jazyku, že vozidlo bolo zapožičané,“ pripomenula Baloghová.

Na diaľniciach je najvyššia dovolená rýchlosť 130 km/h, mimo obce 90 km/h a v obci 50 km/h. Do Chorvátska môžu Slováci cestovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom na 90 dní bez víz.

„Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad, už dávno ich nie je možné zapísať do pasu rodičov,“ pripomenula Baloghová. Pri ceste s domácim miláčikom si treba zabezpečiť cestovný pas zvieraťa.

Prípadnú krádež alebo stratu dokladov je treba nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu. Ak ste nahlásili na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho našli, s takýmto dokladom už necestujte.

(r)

Pozri tiež

Dalmáciu postihli ničivé požiare, vojenskú základňu polievajú

Ničivé lesné požiare, ktoré postihli Dalmáciu, ohrozujú aj osídlené oblasti, povedal v pondelok chorvátsky premiér …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *