Mohyla 10. výročia „ RČS 1918 – 1928 “ v Kremnických horách, pri chate Hostinec.

V sobotu 15. októbra 2016 počasie ukázalo na jeden deň svoju milšiu tvár. Tento čas využila skupina turistov na dôchodku, ktorá sa už druhý rok venuje vyhľadávaniu Mohýl a pamätných kameňov RČS 1918 – 1928.

Tieto boli budované k oslavám 10. výročia vzniku Republiky Česko – Slovenskej (RČS). Pri nich sa 28. októbra 1928 po celom Slovensku kládli vatry a konali sa slávnostné ľudové zhromaždenia. Zatiaľ sa ich pomocou starších lesníkov a turistov podarilo nájsť na šiestych miestach, všetky obyčajne v hustom lesnom poraste. Tu ich opravili, upratali okolie okolo nich a napokon textove a fotograficky zdokumentovali. Stalo sa tak na Čiernom Balogu nad osadou Dobroč, v Kamenistej doline nad obcou Hronec, v katastri obce Osrblie, v horskom sedle Príslop nad Hornou Lehotou, v katastri vrchárskej obce Sihla na vrchu Jedľová a v obci Staré hory v strmej stráni nad Lesnou správou.

Tentoraz informáciu o existencii Mohyly RČS v Kremnických horách, poskytol  vedúci Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička Mgr. Tomáš Trstenský. Mohylu lokalizoval GPS súradnicami  48.706780N 18.997480E. Súčasne sa obetoval ako sprievodca.

Prvú časť trasy absolvovali  osobným autom. Povolenku na vstup do lesa vybavil Tomáš. Vyrazili z obci Badín do dlhej Badínskej doliny. Po siedmych kilometroch náročného stúpania dosiahli hrebeň Tri Kríže (1186 m n.m.). Cestou však využili zastávky v Badínskm  pralese (808 m n.m.) a pri Badínskom vodopáde, čo pomohlo chladiť prehriaty motor.

Z hrebeňa  Tri Kríže sa vydali už po vlastných, pešo na sedlo Tri Kríže (1182 m n.m.), odtiaľ pokračovali na kamenný vrch Velestúr (1254 m n.m.) – symbolicky zasvätený slovanskému bohu Velesovi – patrónovi dobytka a úrody. Sprevádzali ich prekrásne výhľady najmä smerom na Banskú Bystricu. Slnkom zaliate úbočia a stráne odkryli všetky farby jesennej prírody. Pri spúšťaní sa k cieľu, kde GPS lokalizovalo miesto Mohyly RČS, sa na lesnom chodníku, v mäkkej pôde, našli hlboké odtlačky láb s pazúrmi od väčšieho medveďa. I napriek tomu na kóte 1208 m n. m. s potešením našli v poradí už siedmu Mohylu RČS 1918 – 1928.

Po malej úprave a zdokumentovaní nálezu, ich Tomáš presvedčil na malú túru na vrch Smrečník (1249 m n.m.). Symbolicky je zasvätený hlavnému Slovanskému bohu Perúnovi (niekde sa nazýva aj Parom). Boh hromu a blesku, patrón boja a vojny. Podľa nájdených artefaktov – kamenných, alebo drevených útvarov sa dalo usúdiť, že sa tu konajú aj kultové obrady v staroslovienčine.

Cestou sa vracali znova popri Mohyle RČS. Náš odborník, lesník Ján Morong si všímal staršie okolité stromy, či sú nie medzi nimi netradičné dreviny. Tabuľka upevnená na Mohyle hovorila o Jubilejnom lese, vysadenom k 10. výročiu trvania I. ČSR. V okolí však boli len tradičné smreky, jedle, buky…, zrejme aj tu za 88 rokov prerástli  dreviny z Jubilejného lesa.

Ku každému turistickému výletu prislúcha aj malé občerstvenie. To sa podarilo na  Chate Hostinec, ktorá sa nachodí asi 200 metrov pod Mohylou, na kóte 1155 m n. m..  Chata Hostinec aj v minulých dobách plnila občerstvovacie a oddychové poslanie. Bola postavená na ceste, ktorá týmito horami spájala dve významné banské mestá – medenú Banskú Bystricu so  zlatou Kremnicou. Našu výpravu potešilo, keď Ján Morong v areáli Chaty objavil  netradičná drevinu – viac ako 80 ročnú Borovicu Vejmutovku. Jej domovská krajina je Severná Amerika. Z jedného lôžka jej vyrastá 5 ihlíc, podobne ako u našej slovenskej Borovici Limby, ktorá je však menšieho zrastu. Vejmutovka bola možná v roku 1928 súčasťou  hľadaného Jubilejného lesa.

Zdokumentovanie turistického výletu v peknej prírode so zmysluplným využitím si je možné pozrieť v priloženej obrazovej prezentácii.

Kremnické hory:  sobota 15. októbra 2016
Text:  Milan Kováčik Ing. Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči Csc.

Pozri tiež

Chlapi z Brezna pokračujú v odkrývaní mohýl prvej Československej republiky

Na konci novembra zablúdili do Kremnických vrchov, aby našli a obnovili ďalšiu z mnohých mohýl, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *