Monument v Majeri má šancu získať ďalšie prestížne ocenenie

Ešte v roku 2016 vyhlásilo mesto v spolupráci so Slovenskou komorou architektov urbanisticko-architektonickú súťaž

„Obnova vojnového cintorína z 1. svetovej vojny v Majeri.“ Cieľom bolo priniesť návrh komplexného riešenia pietneho miesta a prinavrátiť mu dôstojnosť, ktorú si zaslúži. Autori víťazného návrhu – Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Maroš Greš navrhli na cintoríne v Majeri vybudovať objekt – Monument, za ktorý získali už nejedno významné ocenenie. Aktuálne je ich dielo nominované za Slovensko na prestížnu európsku cenu za architektúru Mies van der Rohe Award. 

Za MONUMENT získali autori v roku 2019 Cenu Dušana Jurkoviča a v októbri 2020 aj ocenenie CE ZA AR v kategórii občianske a priemyselné budovy. Ďalším významným úspechom by mohlo byť prestížne európske ocenenie  Mies van der Rohe Award, ktoré sa usporadúva každé dva roky. 

Momentálne je vo výbere asi 400 projektov nominovaných jednotlivými krajinami za celú Európu a práve pripravujeme podklady do ďalších fáz súťaže, v ktorých bude prebiehať užší výber. Konkurencia je obrovská a šanca na postup veľmi malá, ale už nominácia do toho najlepšieho v Európe, čo sa udialo v architektúre za posledné dva roky, je pre nás významné ocenenie. Sme radi, že sme v Banskej Bystrici dostali príležitosť venovať sa Majeru,“

hovoria autori projektu. 

Nominácie budú podľa autorov zverejnené na webe:  https://eumiesaward.com/.  Cintorín v Majeri by sa mal dočkať aj tretej fázy svojej obnovy. Podľa víťazného návrhu architektov spočíva v úprave priestoru medzi vojnovým a civilným cintorínom na druhej strane cesty. Ide o rozšírenie spevnenej plochy až po severnú stranu a pribudnúť by malo aj oddychové miesto na sedenie. 

Veľmi ma teší, že projekt obnovy vojnového cintorína v Majeri žne úspech za úspechom. Držím palce autorom projektu a pevne verím, že budú úspešní aj v tejto prestížnej európskej súťaži. Pokiaľ ide o ďalšie plány, v tomto roku sa pokúsime získať ďalšie mimorozpočtové zdroje, aby sa nám podarilo dokončiť aj tretiu fázu obnovy. Som rád, že vojnovému cintorínu sme vrátili dôstojnosť, ktorú si zaslúži a verím, že projekt sa nám podarí dokončiť do finálnej podoby,“

dopĺňa primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. 

TS Mesto Banská Bystrica, Zdenka Marhefková, Foto: Ján Kekeli

Pozri tiež

Mestskí lesníci zasadia tento rok vyše 52-tisíc nových stromčekov

Lesy okolo Banskej Bystrice sú veľkou zásobárňou pitnej vody, nielen pre mesto, ale aj pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *