Muži zarobia viac, o nákupoch však bez žien väčšinou nerozhodujú

Až v rámci 71 % slovenských domácností majú muži vyšší plat ako ženy. Rovnaký príjem priznáva len približne 10 % párov žijúcich v rovnakej domácnosti. O niečo horšie sú na tom v nerovnosti príjmov v Česku, kde majú muži vyšší príjem až v 74 % domácností a rovnaký príjem má len 9 % párov. O niečo lepšie vychádza rovnosť pohlaví v rámci zárobkov v Poľsku, kde sa k vyšším príjmom priznáva približne 66 % a v Maďarsku 64 % mužov. Keď ide o nákupy, otázka, kto zarobil viac, ostáva bokom. Češky, Slovenky, Bulharky, ale i Poľky sa pri nákupoch dokážu jasne presadiť a muži bez nich obyčajne nenakupujú. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý zadala spoločnosť PROFI CREDIT.

„Vo všetkých spomínaných krajinách rozhodujú o peniazoch viac ženy. Na Slovensku je to 55 %, v Česku až 58 %, Poľsku a Maďarsku zhodne po 57 %. Ženy najčastejšie rozhodujú o nákupoch oblečenia, výdavkoch na deti a potraviny. Na druhej strane muži majú silnejšie slovo pri míňaní za bývanie alebo na rôzne koníčky,“ uviedol Richard Lörincz marketingový riaditeľ PROFI CREDIT Slovakia, s.r.o.

Z prieskumu tiež jasne vyplýva, že v troch položkách ťahajú muži za preukázateľne kratší koniec lana.

„O výdavkoch za oblečenie rozhoduje na Slovensku a v Bulharsku každý trinásty muž, v Česku a Poľsku len približne každý dvadsiaty muž. Pri viac než polovici týchto nákupov sa ženy rozhodujú samé. Podobné rozloženie síl je aj pri výdavkoch na deti a jedlo,“ konkretizuje Richard Lörincz.

Vo všeobecnosti sú ale muži tí, ktorí uhrádzajú vyššie sumy. V Česku, Bulharsku a na Slovensku sa cca 1/3 mužov stará o výdavky spojené s bývaním, koníčkami, vybavením domácností, či rodinnou dovolenkou. Výnimkou sú Poliaci, ktorí sa o týchto výdavkoch nielen spoločne rozhodujú, ale ich aj spoločne platia a náklady na nich si delia zvyčajne na polovicu.

   ■tasr■

Pozri tiež

Platy poslancov by mohli vzrásť o 100 až 300 eur, dohoda na zmenách sa hľadá

Platy poslancov Národnej rady SR by po zmenách, ktoré sa pripravujú, mohli vzrásť o 100 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *