Na Pustom hrade môže vzniknúť obrovský zážitkovo-vzdelávací areál

Zvolen pravdepodobne nikdy nebude mať lyžiarske stredisko ani aquapark. Potenciál pre rozvoj cestovného ruchu má však veľký. Vďaka Pustému hradu, na ktorom môže v budúcnosti vzniknúť originálny zážitkovo-vzdelávací komplex, aký nikde inde na Slovensku nie je.

Súčasná návštevnosť rozvíjajúceho sa Pustého hradu je veľmi dobrá. Zvýšiť by ju mal novovybudovaný areál, nad ktorým mesto aktuálne uvažuje. Projekt predstavil viceprimátor Jaroslav Stehlík na ostatnom zastupiteľstve v posledný novembrový deň.

„Aj tento sen budete viacerí vnímať ako dobrodružstvo a možno až nereálnu vec – hovorím to preto, že aj keď Hanuliak začal s výskumom na Pustom hrade, tiež to mnohí vnímali podobne,“ povedal Stehlík na zastupiteľstve.

Do zastupiteľstva navrhol schváliť balík 20 000 € na vypracovanie štúdie s podkladmi pre žiadosť o nenávratný finančný príspevok. Poslanci jeho návrh po dlhšej diskusii napokon podporili, štúdia by mohla vzniknúť do konca marca. Vysoká cena štúdie vyplýva z náročnosti samotného projektu, ktorý by mal byť rozdelený do viacerých etáp. Jednotlivé etapy budú hradené z operačných programov Európskej únie alebo s podporou súkromného sektoru.

Atraktivita areálu stúpne

Cieľom projektu, ktorý má inšpiráciu na Lipne v podobe Stezky korunami stromů, je vytvoriť komplexný zážitkovo-spoznávací areál v okolí Pustého hradu.

„Už dnes je atraktivita Pustého hradu vysoká, ale chýba mu infraštruktúra,“ hovorí riaditeľ mestského lesného podniku Ivan Gallo, ktorého projekt oslovil.

Výstavba projektu by mala byť rozložená do etáp. V prvej etape vznikne vstupná brána v mieste Haputky, kde by sa mohol zrealizovať dlho pripravovaný projekt informačného strediska. Pustý hrad by tak konečne dostal vybavenosť, akú si zaslúži. Z Haputky už pôjdu cyklotrasy a trasy pre peších s rozmiestnenými oddychovými miestami až na hrad. V sedle pod Pustým hradom vznikne vyhliadková veža vo výške cca 40 m, ktorá umožní výhľad na celú Zvolenskú kotlinu. Pri otázke, či dostatočný výhľad neposkytuje už samotný hrad, viceprimátor odpovedá:

„Nejde o klasickú vyhliadkovú vežu, aké nájdete všade, ale o zážitkovo-vzdelávací prvok, ktorý nemajú nikdy inde na Slovensku.“

Zaujímavosťou bude aj archeoskanzen, ktorý priblíži návštevníkom obdobie praveku alebo lodenica, ktorá by mohla vzniknúť v poslednej etape v okolí Červeného medokýša.

Úvah o celom projekte je mnoho, ako napokon celý projekt dopadne, ukáže čas. Rozvoj Pustého hradu je dlhodobo podporovaný mestom a podľa Stehlíka je potrebné urobiť ďalší krok. Nápad ocenil aj vedúci výskumu na Pustom hrade Ján Beljak: „Som za podporu každého zmysluplného projektu, ktorý napomôže pri rozvoji cestovného ruchu v okolí Pustého hradu pri dodržaní jej pamiatkových hodnôt,“ hovorí Ján Beljak. Podľa Jaroslava Stehlíka sa ohrozenia samotnej pamiatky Pustého hradu netreba obávať. „Dominantnosť Pustého hradu bude naďalej zachovaná, ide o rozvoj celého okolia a synergický efekt,“ potvrdzuje Stehlík. „Budeme radi, ak sa tento projekt vydarí, vzhľadom na európske fondy do roku 2020 máme teraz najväčšiu šancu. Neskôr už takáto príležitosť nemusí prísť,“ dodáva Stehlík.

ts mesto Zvolen, Eva Ježovičová

Pozri tiež

Banskobystrický kraj hľadá nájomcov do projektu OSMIČKA

 Budova bývalého gymnázia vo Zvolene sa mení na moderný objekt, v ktorom obyvatelia nájdu sociálne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *