Nadácia Eriky Karovej potešila pred Vianocami deti po celom Slovensku

Vianoce pre všetky deti

Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, na ktoré sa všetci tešíme. Nie každý ich však môže prežiť v kruhu svojej rodiny. Nadácia Eriky Karovej sa rozhodla priniesť radosť a úsmev na tvári tým najzraniteľnejším, deťom. Mnohé z nich budú Vianoce tráviť v krízových centrách, či v detských domovoch.

Práve pre deti, ktoré nebudú môcť prežiť Vianoce v kruhu rodiny zorganizovala Nadácia Eriky Karovej zbierku hračiek, knižiek a detského oblečenia. Zapojili sa do nej základné a materské školy ako ZŠ Moskovská, ZŠ Trieda SNP 20, ZŠ Dráčik z Banskej Bystrice, ZŠ Staré Hory,  ZŠ s MŠ Radlinského z Dolného Kubína a MŠ Krupina.

„Teším sa, že sme aspoň takouto formou mohli pomôcť a potešiť detské srdiečka. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí si našli čas a doniesli darčeky, ako aj tým, ktorí nám poslali balíky. Je to krásne, keď sa ľudia spájajú v prospech druhých. Veľmi ma potešilo, že sa zapojili aj deti a venovali svoje hračky ďalším deťom.  V tejto neľahkej dobe ukázali ľudia spolupatričnosť a lásku, za čo im patrí jedno veľké ďakujem!“

Povedala riaditeľka nadácie Erika Karová.

Do zbierky sa zapojilo v tejto neľahkej dobe pandémie viac ako 330 rodín, aby urobilo radosť druhým. Pomôcť sa rozhodli rodiny z rôznych kútov Slovenska – Veľké Chlievany, Heľpa, Polomka, Brezno, Brezovica, Pukanec, Kriváň, Dejč, Orava, Veľký Ďur, Nitrianske Sučany, Tvrdošín, Beluša, Likavka, Plešov, Zemianske Kostoľany, Lendak, Jakubany, Sabinov, Tovarníky, Babiná, Hanovnica, Levoča, Púchov, Žemberovce, Zvolen, Považská Bystrica, Jakubany, Dolný Kubín, Mošovce, Trenčianska Teplá, Bratislava, Bánovce nad Bebravou, Prešov, Banská Bystrica a ďalšie.

Spolu s hračkami do nadácie často prichádzali aj listy od darcov. Niektoré prišli od detí, ktoré darovali druhým deťom svoje hračky. „Volám sa Charlotte. Mám 7 rokov. Toto sú moje hračky s ktorými sa už nehrám. Dúfam, že nimi poteším veľa detí. Prajem všetkým šťastné a veselé Vianoce,“ píše sa v jednom s listov. „Posielame aj my zopár hračiek a veríme, že ešte potešia detičky. Robíte krásnu prácu. Krásne sviatky a veľa zdravíčka,“ zaželali darcovia Lenka, Minko a Lenka.

Vianoce pre všetky deti sa rozhodli podporiť aj firmy a občianske združenia, do zbierky prispeli Pneunáradie AC (Beluša), LS Autodetailing (Brezno), MAX MOTO s.r.o. z Čadce, Pokrok OZ, Montesssori Dúhovka z Beluše a zamestnanci Kauflandu v Banskej Bystrici.

„Dúfam, že náplň týchto krabíc dokáže spraviť aspoň trochu radosti. Ďakujem za túto možnosť a vašu námahu,“ napísala nadácii pani Fuňová.

Vďaka ľuďom dobrej vôle sa pomohlo vyše 1500 deťom z krízových centier, centier detí a rodín, útulkov, detských domovov i deťom, ktorých rodičia sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Nadácia Eriky Karovej nasmerovala pomoc do CDR Chrastince, v Senci, Kremnici, Prešove, Spišskej Belej a Banskej Bystrici.

„Dobrý deň, posielam aspoň zopár hračiek, verím, že potešia a nájdu si nového majiteľa, ktorý ich bude mať rád minimálne ako ja. Teším sa veľmi z vašej zbierky, pretože vyhodiť „srdcovky“ nie je ľahké, preto 2. šancu pre nich vnímam skvelo. Robíte úžasnú vec a aj vďaka vám je svet krajší. Držte sa a prajem, aby sa vám naďalej darilo a aby ste stretávali samých úžasných ľudí. Krásne sviatky,“

prišlo v liste od Majky.

Hračky a knižky smerovali aj detským centrám v Lučenci, Dravcoch, DSS v Banskej Štiavnici, Hrabinách, do Detského domova v Slovenskej Ľupči, Moštenici a Lučenci. Ďalšie zásielky radosti smerovali deťom zo sociálne slabších rodín z Handlovej, Banskej Bystrice, Hontianskych Nemiec, Dačovho Lomu, Hontova, Valaskej, Čakanovciach a Liptovského Mikuláša.

Deti v detských domovoch a krízových centrách potešia aj hračky od Paulínky a Maxima. „Moje deti Paulínka (7) a Maxim (5) vytriedili svoje hračky a tie čo sú v krabici určili iný deťom. Veľmi sa tešia z toho, že ešte vyčarujú úsmev na tvárach iných detičiek. Prajeme požehnaný predvianočný čas a čo najmenej detí v krízových centrách,“  poslala svoju dávku radosti rodina Petrišinová.

Nadácii sa podarilo aj počas Mikuláša potešiť deti z OZ Nádej deťom a venovať im 120 balíčkov s hračkami.

„Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli spríjemniť deťom tieto sviatky a venovali svoj čas, ktorý je v tejto dobe naozaj vzácny a nie každý je ochotný ho venovať pre druhých. Ďakujem Zuzane, Martine, Soničke, Martine, Michalom, Palimu, Evke, mojim detičkám Klaudii a Lukáškovi a v neposlednom rade manželovi. Je skvelé mať niekoho, kto vás podporuje aj v takýchto projektoch. Častokrát je to na úkor rodiny,“

dodala Erika Karová.

Taktiež sa podarilo nadácii podporiť mladých športovcov z FC Nitra, kde zaodeli športovým oblečením troch hráčov zo sociálne slabších rodín.

Je na každom z nás, aké si urobíme sviatky. Či pochopíme, že Vianoce nie sú o drahých darčekoch a záplave jedla, ale sú o rodine, láske, spolupatričnosti a vzácnych vzťahoch. Slováci aj pri tejto zbierke dokázali, že láska a schopnosť podeliť sa im rozhodne nechýba. Do ďalšej práce povzbudzujú riaditeľku nadácie aj milé slová ľudí, ktorí sa do zbierky zapojili.

„Prajeme veľa síl vo vašej práci,“  zaželala Daniela. Pridala sa ku nej aj rodinka Molčánová zo Sabinova so slovami: „Milá Nadácia EK, prajeme Vám krásne a požehnané Vianočné sviatky. Veríme, že Vás nás balík potešil a prajeme Vám veľa zdravia a síl pri Vašej šľachetnej práci.“

Zbierka oblečenia a hračiek vzhľadom k veľkému záujmu krízových centier, ako aj starostov z chudobnejších obcí, kde majú veľa rodín v hmotnej núdzi, bude pokračovať aj v budúcom roku. V momentálnej pandemickej situácii a hygienickým opatreniam sa nedalo pomôcť všetkým, ktorí prejavili záujem.

Lenka Molnárová, foto: Nadácia Eriky Karovej

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *