Nazrite s nami cez letecké fotografie do Tvrdošína a Trstenej

V Tvrdošíne a Trstenej vzniká fotopublikácia, ktorá predstaví nielen tie najkrajšie miesta regiónu Hornej Oravy. Zábery z výšky poukážu aj na tú najmenšiu neobyčajnú dedinku. Vzbudiť záujem verejnosti o toto rozsiahle dielo plné leteckých záberov je ambíciou práve vznikajúcej fotopublikácie Tvrdošín, Trstená a okolie z neba.

V tejto neľahkej dobe bude slúžiť nielen ako inšpirácia pre spoznávanie regiónu či zdroj dobitia pozitívnej energie. Podporí najmä domáci cestovný ruch na Orave.

Neobyčajné zábery

Jedinečné umelecké zábery priamo z kokpitu lietadla predstavia región Hornej Oravy v neobyčajnom svetle. Keď sa na panorámu Tvrdošína vsadeného poniže Oravskej priehrady pozriete zo správnej výšky a uhla, máte dojem, akoby sa všetky vody tejto obrovskej vodnej nádrže vlievali priamo do stredu mesta. A keď vystúpate kolmo nad jeho stred a pozriete sa na jeho pôdorys, zrazu vám silno pripomenie akéhosi gigantického motýľa letiaceho ponad vodnú niť Oravy. Fantázia podnietená netradičnými pohľadmi. Pohľadmi z neba.

Podľa slov Milana Paprčku ako autora myšlienky, leteckého fotografa a pilota bude kniha Tvrdošín a okolie z neba ďalším čriepkom do mozaiky, ktorou je najväčšia edícia leteckých kníh na svete – Slovensko z neba.

„Hlavnou myšlienkou týchto kníh je, aby každá slovenská obec mala knižne vydaný aspoň jeden letecký záber zo svojho katastra. Platí to aj o tomto okrese Hornej Oravy,“ dodal Paprčka.

Pútavý obsah

O tom, že hornooravské obce majú skutočný potenciál, si myslí aj Adriana Drugová, spoluautorka knihy a regionálna projektová manažérka.

„Letecké fotografie malebných hornooravských obcí, prírodných scenérií a dominánt regiónu z vtáčej perspektívy, budú doplnené v textovej časti knihy informáciami nielen o mestách a obciach, ale aj o rôznych inštitúciách a spoločnostiach pôsobiacich v regióne. Veľkej obľube sa teší časť Vzdelaný, či Duchovný región, kde zviditeľňujeme aj tú najmenšiu školu, či farnosť tak dôležitú pre ľudí žijúcich v tomto nádhernom kraji,“

pripomenula Drugová jedinečnosť regiónu.

Dvojjazyčnosť pridáva nové možnosti

Podľa slov Adriany Drugovej budú všetky články v knihe, ako aj poetické popisy k fotografiám nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku. Vďaka tomu sa môže kniha dostať aj do povedomia zahraničných návštevníkov.

„Som mimoriadne šťastná, že napriek tomuto neprajnému obdobiu pre pokoj a krásu, sa už o pár mesiacov môžeme tešiť na knihu, ponúkajúcu čitateľovi unikátny pohľad na nevšedný slovenský región, akým sú miesta v Tvrdošíne, Trstenej a ich okolí z neba,“

spresňuje Drugová.

Na ojedinelej publikácii sa môžu spolupodieľať aj samosprávy, kultúrne inštitúcie či regionálne podniky.

„Sme vďační za každý podnet pre tvorbu tejto leteckej publikácie. Aj takýmto spôsobom dávame možnosť zviditeľniť a prezentovať sa aj súkromným podnikateľom či rôznym iným inštitúciám.“

Koho zaujala táto myšlienka, môže kontaktovať Adrianu Drugovú prostredníctvom emailu drugova@cbs.sk a dať námet na jedinečné miesto či dôležitú ľudskú činnosť v okolí Tvrdošína či Trstenej, ktorá stojí za upriamenie pozornosti.

„Nebude to kniha len o najtypickejších dominantách, Oravskej priehrade či významných miest. Bude aj o tej najmenšej dedinke tohoto očarujúceho regiónu. Každá obec vie byť z neba krásna a my to v tejto leteckej knihe „pozemšťanom“ ukážeme,“

uzavrel Paprčka.

TS CBS , VKÚ Harmanec, Andrea Farkašová

Pozri tiež

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici a Bábkarská Bystrica 2022

23. ročník Bábkarskej Bystrice Divadlo na každý deň! V znamení európskeho bábkového divadla a kreatívneho vzdelávania! Bábkarská …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *