Nekonečný vesmír v kaštieli

Vesmír je vskutku tajuplný a záhadný priestor. Aj napriek tomu, že sme počas našej existencie o ňom dokázali zistiť enormné množstvo informácií, stále nás má čím fascinovať. Milovníci vesmíru a detskej kreativity si prídu na svoje v Tihányiovskom kaštieli.Priestor ovládli práce detí, ktoré svoju fantáziu preniesli na výkres. Tie najlepšie výtvarné práce z celého okresu zapojené do súťaže Vesmír očami detí tak aj tento rok zdobia steny Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Hvezdárňou v Banskej Bystrici pripravili okresnú výstavu najlepších detských prác celoslovenskej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí“. Jej otvorenie a zároveň vyhodnotenie okresného kola bolo v Tihányiovskom kaštieli 3. apríla. Celoslovenskú výtvarnú súťaž „Vesmír očami detí“ organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň  v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, okresnými astronomickými kabinetmi, centrami voľného času a regionálnymi osvetovými strediskami už skoro 40 rokov. Tento rok pôjde o 39. ročník. Súťaž finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

„Základným cieľom súťaže je podporovať u detí predstavivosť a rozvíjať zručnosti v zvládnutí rôznych maliarskych techník pri tvorbe výtvarných diel. Následne má vzbudiť  záujem  nielen o astronómiu  ale aj o príbuzné prírodné vedy, čo následne podporuje záujem o návštevu hvezdární, múzeí a galérií. Tento rok sa do súťaže zapojilo 259 žiakov z 31 rôznych škôl “,

hovorí Beata Zimnikovalová z Hvezdárne Banská Bystrica.

Výtvarná súťaž je určená deťom v piatich kategóriách od materských škôl,  základných škôl 1. – 4. ročník a 5. – 9. ročník  až po základné umelecké školy 1. – 4. ročník ZŠ a 5. – 9. ročník ZŠ. Prebieha v dvoch kolách, okresnom a celoslovenskom. Z okresného kola postupuje do celoslovenského kola päť prác z každej kategórie. V celoslovenskom kole je oceňovaných pätnásť prác v každej kategórii. Výtvarné práce z banskobystrického okresu hodnotila odborná porota. Dvadsaťpäť tých najlepších sme sa dozvedeli na slávnostnom vyhodnotení v Tihányiovskom kaštieli.

„Tak, ako po minulé roky aj tento rok je pre nás radosť spolupracovať s banskobystrickou hvezdárňou. Naša úspešná spolupráca funguje niekoľko desiatok rokov nielen pri výstavnej činnosti ale aj pri spoluorganizovaní prednášok, seminárov a spoločenských podujatí  k výročiach vzniku hvezdárne. Preto som rád, že nám kaštieľ aj vďaka hvezdárni opäť ožije farbami a kreativitou detí. Tihányiovský kaštieľ tak celý mesiac až do 26. apríla budú zdobiť práce plné fantázie a umenia. Porota bude mať opäť ťažké rozhodovanie, pretože kvalita prác ide z roka na rok vyššie. Je úžasné koľko prác sa aj tento rok do súťaže zapojilo, je to dôkaz toho, že deti neustále fascinujú veci, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre“,

hovorí Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Galéria ocenených prác je dostupná aj na webovej stránke Hvezdárne v B. Bystrici: www.astrobb.sk. Výstava tých najlepších potrvá v Tihányiovskom kaštieli do 26. apríla 2024.

Dana Kurtíková

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *