Nemocnice začnú sťahovať výpovede voči poisťovni Union

Malé a stredné nemocnice začnú v najbližšom čase sťahovať výpovede voči súkromnej Union zdravotnej poisťovni (ZP). Potvrdil to dnes Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). S poisťovňou dnes v mene asociácie rokoval.

Vyše 40 neštátnych nemocníc pod ANS nedávno vypovedalo zmluvy Union ZP. Zdravotná poisťovňa totiž žiadala od všetkých jej členov vrátenie príplatkov, ktoré im vyplácala počas tohto roka. Odôvodňovala to „nedostatočným dofinancovaním systému“. Union ZP však nakoniec nemocniciam nechá všetky príplatky za tento rok. Dohodli sa tak na poslednom rokovaní.

„Opäť obnovujeme rokovania s Union ZP, spor sme zažehnali,“ povedal Petko.

Zdravotná poisťovňa odpustí nemocniciam ihneď tri splátky nepokrytých príplatkov.

Prvú splátku, ktorú sme si už voči nemocniciam uplatnili, im vykompenzujeme v plnej výške v budúcom roku formou splátok,“ vysvetlila Elena Májeková, členka predstavenstva Union ZP.

O konkrétnej podobe úsporných opatrení bude Union ZP s nemocnicami ešte rokovať.

Nedostatočné financovanie je dlhodobý problém a zdravotníctvo mu bude čeliť aj v budúcom roku,“ povedala Májeková.

Upozornila, že sadzba za poistencov štátu sa zníži z vyše štyroch percent na 3,78 percenta. Májeková očakáva, že ministerstvo zdravotníctva bude „tento vážny problém riešiť„.

Ani ministra zdravotníctva Tomáša Druckera neteší pokles sadzby za poistencov štátu pod štyri percentá. Päťdesiatmiliónová rezerva, s ktorou počíta budúcoročný štátny rozpočet pre zdravotníctvo, nebude podľa neho stačiť na dofinancovanie sektora.

S ministerstvom financií preto bude rokovať o dodatočných zdrojoch.

„Preto sme sa aj dohodli, že v budúcom roku dôjde k dofinancovaniu, pretože tá potreba tu je, ak chceme skutočne realizovať aj nepopulárne a neľahké opatrenia,“ povedal Drucker.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Na zmenu zdravotnej poisťovne ostáva ešte niekoľko dní

Ľuďom ostávajú posledné dni na prípadnú zmenu zdravotnej poisťovne (ZP). Prepoistiť sa možno raz ročne, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *