Nepodceňujte hory v zime: Na turistiku si zoberte mačky a paličky

Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje turistov vo Vysokých Tatrách, v Slovenskom raji a v Pieninskom národnom parku na miestami zľadovatené chodníky. Horskí záchranári odporúčajú návštevníkom hôr, aby si na túry vzali aj turistické paličky, mačky, prípadne bezpečnostné protišmykové návleky na obuv, teplé oblečenie a vhodnú obuv.

HZS zároveň uviedla, že skoro všetky značené turistické chodníky a tiesňavy v Slovenskom raji sú otvorené a schodné.

„Prechod Kláštornou dolinou je možný len s použitím stúpacích želiez, prípadne čakanu. Je potrebné rátať, že vplyvom nočných mrazov sú chodníky aj technické zariadenia v tiesňavách namrznuté a šmykľavé, preto je potrebné zvýšiť opatrnosť. Odporúčame pribaliť si turistické mačky,“ uviedli horskí záchranári.

V Prielome Hornádu sú podmienky na prechod po zamrznutej hladine pre peších turistov a bežeckých lyžiarov obmedzené. Až do odvolania je uzavretá časť turistickej trasy od Čingova po Smižanskú Mašu pre ťažbu dreva.

Návštevníci Pieninského národného parku by mali v týchto dňoch zvýšiť opatrnosť pri pohybe v Prielome Dunajca.

„Dlho nesnežilo, boli veľké mrazy a keď zasvietilo slnko, tak sa miestami na chodníkoch vytvorila vrstva zľadovateného snehu. Ide predovšetkým o úseky, kde počas dňa prejde veľké množstvo turistov,“ upozornil vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov Tatranského národného parku Štefan Zavacký.

Turisti by si mali uvedomiť, že na túry po zľadovatených chodníkoch sa vydávajú na vlastné nebezpečenstvo, zabúdať by nemali na adekvátny výstroj.

„Samozrejmosťou je vhodná obuv a minimálne turistické paličky. Do takéhoto terénu je dobré si so sebou vziať aj retiazkové návleky na obuv či stúpacie železá, tzv. mačky,“ dodal Zavacký.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Na horách buďte ostražití: Vo všetkých pohoriach hrozí pád lavín

V priebehu dňa sa očakáva výrazné oteplenie vo všetkých pohoriach, pre ktoré sneh oťažie, čo môže …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *