Nová vzdelávacia kampaň SAŽP sa bude venovať klíme

Po úspešne ukončenej kampani Zatoč s odpadom pokračuje Slovenská agentúra životného prostredia s environmentálnou výchovou a osvetou v aktuálnych témach. Od začiatku školského roka až do jeho skončenia budeme verejnosti adresovať výzvy spojené s klímou. Práve tá nás denno-denne ovplyvňuje a volá nás do akcie. Prvou výzvou z kampane klímaTYzuj bude počas septembra adoptovať si strom.

 Cieľom nových výziev v rámci kampane klímaTYzuj sa je uvedomiť si, že zmena klímy je tu a teraz. Každý deň ju ovplyvňujeme a ona ovplyvňuje nás, preto je načase konať. Na záujemcov čaká 10 tém a 10 výziev, ktoré sa budú postupne odkrývať vždy v prvý deň v mesiaci, od septembra 2023 do júna 2024. Do každej výzvy je možné zapojiť sa len raz. Po skončení konkrétnej výzvy je každý registrovaný zaradený do mesačného žrebovania o hodnotné ceny a čím viac výziev splní, tým väčšiu šancu bude mať v záverečnom júlovom žrebovaní po skončení kampane.

Septembrová téma z kampane klímaTYzuj sa venuje klíme našej planéty a jej otepľovaniu. Toto oteplenie pociťujeme takmer každý deň. My, ľudia, máme široký výber možností, ako sa ochladiť. Dáme si studený nápoj, zmrzlinu, osviežime sa kúpeľom v studenej vode, schováme sa v tieni stromu, vyzlečieme si šaty, či zapneme klimatizáciu (ktorá spotrebúva energiu a nie je ekologicky šetrná). Naša planéta si nemôže vybrať žiadnu z týchto možností. Na ochladzovanie má však svoje vlastné prirodzené regulačné mechanizmy, ktoré fungujú doslova ako klimatizácia. Vedia teplotu znížiť či zvýšiť. Ide napríklad o prirodzený skleníkový efekt, kolobeh uhlíka v živej a neživej prírode či schopnosť lesov zachytávať oxid uhličitý. Stromy patria k najúčinnejším pomocníkom v boji proti zmene klímy a majú množstvo funkcií. Okrem tej estetickej ovplyvňujú miestnu mikroklímu, absorbujú oxid uhličitý (dospelý strom dokáže absorbovať až 150 kg CO2 ročne), filtrujú znečisťujúce látky v ovzduší, poskytujú tieň, zadržiavajú vodu v krajine, spevňujú pôdu a mnoho ďalšieho. Stromy je potrebné chrániť a starať sa o ne.

V aktuálnej výzve preto verejnosť vyzývame k adopcii stromu.

Postup:

  1. Vyberte si ľubovoľný strom vo svojom okolí. Určite, o aký druh ide.
  2. Adoptujte si ho a premyslite, ako sa oň budete starať (skrášlenie jeho okolia, vyzbieranie odpadu okolo stromu, odstránenie suchých vetiev, umiestnenie búdky pre vtáky…).
  3. Adoptovať strom si viete aj na diaľku. Na internete nájdete tipy na adopciu stromov.
  4. Odfoťte svoj strom a pošlite nám jeho fotku. Pripojte aj krátku správu o poskytnutej starostlivosti.

Všetky potrebné informácie o inovovanej kampani klímaTYzuj nájdete tu: https://www.ewobox.sk/sazp/klimatyzuj-sa

Registrácia do septembrovej výzvy je možná tu: https://www.ewobox.sk/sazp/klimatyzuj-sa/schladi-klimu-klimatizacia

zdroj a foto: SAŽP (Michaela Pšenáková)

 

 

 

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *