November je po celom svete mesiacom prevencie rakoviny prostaty

Movember je charitatívna a každoročne sa konajúca akcia ktorej účelom je získanie finančných prostriedkov a zároveň zvyšovanie povedomia o zdraví mužov.

Ako vzniklo hnutie Movember a prečo

S myšlienkou „Movember“ prišla v roku 2003 partia mladých chalanov v austrálskom Melbourne. Rozhodli sa spočiatku iba zo zábavy vrátiť fúzy späť do života. Nakoniec však ich myšlienka dostala hlbší zmysel a fúzy sa stali symbolom dovtedy tabuizovaného boja za mužské zdravie. Dnes je Movember celosvetovo známy a aktívne sa do podpory zapájajú milióny ľudí. Mesiac mužskej solidarity pripadá na november a symbolika je zameraná predovšetkým na prevenciu typicky mužského ochorenia, ktorým je rakovina prostaty. Názov vznikol spojením dvoch anglických slov, fúzy (moustache) – vyjadrujúce typicky mužský znak – a november (November).

Každoročná celosvetová akcia je viditeľná už na začiatku novembra, kedy sa muži oholia a do konca mesiaca si nechajú rast fúziky. Záštitu poskytuje nadácia Movember, ktorej cieľom je zvýšenie povedomia o chorobe prostaty a o potrebe včasnej detekcie. V roku 2014 sa do akcie priamo zapojilo takmer 720 tisíc mužov aj žien z 21 krajín sveta a vyzbieralo sa viac ako 73,5 milióna eur.

Ako predísť ochoreniu

K rakovine prostaty dochádza keď sa niektoré bunky prostaty začnú reprodukovať omnoho rýchlejšie ako v zdravej prostate. Ak sa takéto bunky neliečia môže sa nádor presunúť z prostaty a napadnúť aj vzdialené časti tela. Jedným z najviac znepokojujúcich aspektov tejto choroby je, že sa rakovina prostaty u väčšiny mužov začína rozvíjať bez toho, aby zaznamenali akékoľvek príznaky.

Rakovina semenníkov začína ako nádor ktorý rastie v jednom alebo oboch semenníkoch. Ochorenie vyzerá ako malé tvrdé bulky s opuchom alebo ako zmena v konzistencii semenníka. Niektorí muži tiež zažívajú tupú bolesť vo vnútri semeníkov alebo v podbrušku. Vo väčšine prípadov je postihnutý iba jeden semenník.

Každoročné preventívne prehliadky sú prvým krokom k určeniu diagnózy rakoviny a tiež základným predpokladom účinnej liečby. Najrizikovejšou skupinou sú muži nad 40 rokov.

Počuli ste už o hnutí Movember, dokonca ste Mo Bro či Mo Sis? Pochváľte sa nám, ako vám to rastie, prípadne nám napíšte, prečo ste sa rozhodli túto akciu podporiť.

(pef), zdroj: movember.com

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Jeden komentár

  1. Moji rodice se zajimaji o homeopatii a jejich ucitel rekneme celosvetove uznavany clovek v tomto oboru je nas pritel. Jedna z jeho mnoha myslenek je: Nemoc je vetsinou nejaky problem, muze to byt treba neprirozeny porod. Uvadi spoustu prikladu jako napriklad astma muze byt spusobeno sokem nejcasteji pri plavani a nahlem topeni se. Nemoc se projevi pozdeji…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *