Podľa poisťovne sa potvrdilo, že ďalším vedľajším efektom epidemiologických opatrení je popri poklese infekčných ochorení aj pokles úrazov. Klesol aj počet dopravných nehôd. Súvisí to so zníženou mobilitou.

„Pohyb ľudí bol značne obmedzený, klesol počet dopravných nehôd. Zakázané boli hromadné podujatia a videli sme, že prázdno bolo aj v nemocniciach. Menej úrazov sme očakávali,“povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan. Pokles úrazov hodnotí pozitívne nie len z pohľadu zdravia poistencov, ale aj preto, že odľahčili zdravotný systém. „To sa nedá povedať o vynechanej prevencii či zdravotnej starostlivosti pre chronických pacientov. Očakávame, že v druhom polroku 2020 sa títo pacienti do ambulancií a nemocníc vrátia,“vysvetlil Kultan.

Kultan zároveň pripomenul, že pokles úrazov nemožno pripisovať len opatreniam proti šíreniu koronavírusu. „Svoje určite zohrala aj mierna zima či celková atmosféra, keď boli ľudia možno opatrnejší, aby zbytočne nezaťažovali zdravotníkov, ktorí sa pripravovali na nával pacientov s ochorením Covid-19,“dodal a podotkol, že pokles úrazov neznamená pre zdravotné poisťovne šetrenie zdrojov, keďže väčšina úrazov sa ošetruje v nemocniciach a tie mali platby zachované.

Celkový počet poistencov Dôvery, ktorí utrpeli úraz a potrebovali pomoc zdravotníkov, bol od marca do mája minulého roka 86 677. V rovnakom období tohto roka ich bolo len 66 309. Pokles pacientov počas sledovaného obdobia sme zaznamenali pri takmer všetkých úrazových diagnózach.

Poisťovňa ponúkla ako jedno z opatrení k zvládaniu epidémie Covid-19 aj opätovné spustenie služby DôveraLinka24. Možnosť telefonicky konzultovať svoj zdravotný stav čiastočne odbremenila lekárov v ambulanciách a pomohla k tomu, aby ľudia zostali doma. Najčastejším dôvodom, pre ktorý sa poistenci obrátili na bezplatnú linku, boli práve úrazy detí.

zdroj: TS Dôvera, ilustračné foto pixabay