Poslanci a aktivisti sa kvôli Malachovským skalkám obracajú na prokuratúru

Podľa mestskej poslankyne Hany Kasovej rozhodlo mesto v prípade výstavby na Malachovskej skalke v rozpore s platným územným plánom mesta. Spolu s ďalšími aktivistami podali podnet na okresnú prokuratúru, aby rozhodnutie mestského Stavebného úradu preskúmal. Považujú ho za nebezpečný precedens. Platný územný plán mesta Banská Bystrica neumožňuje v okolí Malachovských skaliek výstavbu v rozsahu aký sa v týchto dňoch deje. Mestská poslankyňa Hana Kasová (poslanecký klub Banskobystrická alternatíva) sa spolu s ďalšími aktivistami a aktivistkami obracia na okresnú prokuratúru. Tá by mala preskúmať rozhodnutie Stavebného úradu mesta Banská Bystrica, ktoré je podľa aktivistov nezákonné.

“Obraciame sa na prokuratúru, lebo rozhodnutie mesta vnímame ako nebezpečný precedens. Napriek jasnému vymedzeniu výstavby a regulatívom vyplývajúcim z územného plánu, rozhodol Stavebný úrad v rozpore s ním,” hovorí Hana Kasová.

Malachovské skalky sú súčasťou regionálneho biocentra Malachovské lúky II. Podľa Územného plánu je táto oblasť nezastavateľná a je súčasťou územného systému ekologickej stability.

“Investor mal dlhodobú snahu o zmenu územného plánu v tejto oblasti, ale mesto mu na základe nesúhlasného stanoviska Štátnej ochrany prírody, Banskobystrického samosprávneho kraja, Okresného úradu a nás poslancov nevyhovelo. O zmenu sa pokúsil dvakrát, v oboch prípadoch neúspešne. S plným vedomím si napriek tomu podal žiadosť o umiestnenie stavby, o ktorom vedel, že je v rozpore s ÚPN mesta,”

vysvetľuje poslankyňa.

“Je zarážajúce, že mesto pri vydávaní rozhodnutia nedôsledne preskúmalo súlad s ÚPN mesta a v rozpore s verejným záujmom povolilo umiestnenie stavby na území regionálneho biocentra,” dodáva Kasová.

Aj preto sa poslanci a aktivisti obracajú na prokuratúru. Tá by mala vydané rozhodnutie Stavebného úradu preskúmať a v prípade, že sa stotožní s názorom poslancov a aktivistov vydať protest smerujúci k odstráneniu nezákonnosti namietaného rozhodnutia.

“Pôvodnú podobu rozbagrovaných Malachovských skaliek nám to už nevráti. Myslíme si však, že mesto pochybilo a chceme zabrániť tomu, aby sa podobný prípad do budúcnosti nezopakoval,”

dodala na záver Kasová.

Hana Kasová, foto: mapy.cz

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *