Povinnosť aktivovať e-schránku sa firmám posúva na 1. júl 2017

Povinnosť mať aktivovanú elektronickú schránku na komunikáciu so štátom sa pre obchodné spoločnosti odsunie z 1. januára 2017 na 1. júl 2017. Odklad prináša novela zákona o e-Governmente, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Návrh pripravil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD), parlament ho schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Pellegrini sa ho rozhodol predložiť na základe aktuálnej situácie a žiadostí z radov podnikateľov. Pripomenul, že lehota na aktiváciu schránok sa už podnikateľom predlžovala a ak novelu parlament schváli, tak by sa už v budúcnosti nemala predlžovať.

Cieľom novely je dosiahnutie dvoch zmien vo vzťahu k nábehu aktivácie elektronických schránok. Prvou je uľahčenie situácie pri aktivácii elektronickej schránky všetkým subjektom, ktorým sa zo zákona aktivuje povinne, teda najmä právnickým osobám. Zavádza sa pravidlo 10 dní. Po tom, ako správca elektronických schránok urobí úkon k tomu, aby sa do nej dalo doručovať, začne plynúť lehota desať dní, v rámci ktorej má majiteľ schránky čas na organizačné zabezpečenie preberania elektronických správ.

Druhou zmenou je prechodné ustanovenie, podľa ktorého v prípade tých elektronických schránok právnických osôb, ktoré k 31. decembru 2016 nie sú aktivované, bude spomínaná lehota plynúť až do 30. júna 2017.

Vzhľadom na skutočnosť, že napriek pôvodne trojročnej prechodnej lehote, posilneným kapacitám na strane Ministerstva vnútra SR a mediálnej kampani je nárast počtu štatutárov právnických osôb zapísaných v obchodnom registri, ktorí majú elektronický občiansky preukaz s elektronickým čipom a bezpečnostným osobným kódom (eID), stále nedostatočný,“ zdôvodnil Pellegriniho úrad.

Elektronická schránka má slúžiť na doručovanie úradných dokumentov a správ z jednotlivých úradov. Táto nová forma komunikácie medzi orgánmi verejnej moci a podnikateľmi bola zakotvená v zákone už pred troma rokmi. Pôvodný termín aktivácie elektronickej schránky bol stanovený do konca júla tohto roka, tento termín však bol predĺžený do konca roka.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *