Pozvánka: „Dni ruží 2023“

V Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene sa v dňoch 17. a 18. júna 2023 (v sobotu a nedeľu) uskutoční už tradičné podujatie „Dni ruží v Arboréte Borová hora 2023“, na ktoré Vás srdečne pozývame. Kráľovné kvetín, ako sa ružiam zvykne hovoriť si po obidva dni môžete prezrieť v čase od 9:00 do 18:00 hodiny s odborným výkladom o 10:00 a 14:00 hodine.

Zbierka ruží sa v Arboréte Borová hora začala budovať súčasne so zbierkou drevín. Zo začiatku mala všeobecný charakter a jej základ tvoril sortiment odrôd, ktorý zhromaždil prof. Pravdomil Svoboda v Arboréte Peklov a v Kostelci nad Černými lesy. Hoci zbierka obsahovala do 1 200 odrôd v počte takmer 14 000 kríkov, jej zloženie sa ukázalo ako málo vhodné pre študijnú zbierku.

Preto v rokoch 1971 – 1973 vznikol návrh na jej odborné zameranie tak, aby zodpovedala celkovému poslaniu a orientácii arboréta. Pôvodný návrh prof. Svobodu – pestovať odolné parkové ruže – bol doplnený o ďalšiu významnú myšlienku – pestovať a archivovať odrody vyšľachtené na území bývalého Rakúsko-Uhorska, resp. neskôr Československa, ako aj odrody vyšľachtené šľachtiteľmi pôsobiacimi na tomto území.

Dnes je na terasách, vybudovaných v roku 1979,  sústredených takmer 800 odrôd záhonových ruží, s osobitne vyčleneným priestorom pre miniatúrne, popínavé a sadové odrody ruží.

Všetci milovníci prírody a kvetín sú srdečne vítaní.

Vstupné:

  • Dospelí:3 €
  • Žiaci, študenti, dôchodcovia: 2 €
  • ZŤP a deti od 3 do 6 rokov: 1 €
  • Deti do 3 rokov: bezplatne

Viac informácií: https://abh.tuzvo.sk/

Ján Lichý

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *