Pozvánka na spoločné stretnutie k téme nedostatok dostupného bývania

Centrum komunitného organizovania, Občianska platforma Nie v našom meste, Bystrická kresťanská platforma organizujú 22.novembra 2023 v Banskej Bystrici Spoločné stretnutie verejnosti a zástupcov mestskej samosprávy o riešení vážneho problému nedostatku dostupného bývania.

Ceny bytov a prenájmov v Banskej Bystrici sa stávajú neudržateľnými pre čoraz väčší počet obyvateľov. V dôsledku toho sa mnohí ocitajú v zložitej situácii, no medzi nami žijú aj skupiny ľudí, ktoré majú s dostupnosťou bývania oveľa väčšie starosti, než je priemerný občan Banskej Bystrice. Jedná sa o jednorodičov, študentov, ľudí bez domova, mnohodetné rodiny, seniorov a ľudí z marginalizovaných rómskych komunít.

Od augusta tohto roka sa pracovníci Centra komunitného organizovania (CKO) venovali problematike bývania a uskutočnili viac ako 300 rozhovorov s ľuďmi z uvedených komunít. Výsledky týchto rozhovorov, ktoré spracovali v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela (UMB), teraz prinášajú verejnosti. Pozývame verejnosť a novinárov na toto stretnutie, ktoré sa uskutoční v stredu, 22. novembra o 17:30 v Dome Slovenského misijného hnutia na Skuteckého ulici č. 4 v Banskej Bystrici.

“Po tom, ako sa o problémoch bývania v našom meste začalo minulý rok hovoriť, sa konečne veci začali hýbať správnym smerom.”

hovorí Kamil Súkenička, jeden z aktívnych obyvateľov Internátnej 12 v Banskej Bystrici.

“Po dlhých rokoch zanedbávania nášho bytového domu, ktorý vlastní mestská spoločnosť, sme sa dočkali namontovania regulátorov na radiátory. Sľúbili nám aj, že opravia výťah.”

 dodáva pán Súkenička.

Dopĺňa ho Ondrej Druga, koordinátor občianskej kampane Dôstojné bývanie pre všetkých:

“Sme v kontakte s mnohými skupinami ľudí, ktoré majú naozaj veľmi pestré problémy týkajúce sa bývania. Jedno ich však spája – na to, aby sa veci začali meniť k lepšiemu, potrebujú tieto problémy oveľa väčšiu pozornosť odborníkov a samosprávy. Veríme, že k tomu pomôže aj toto stretnutie.”

Na tomto stretnutí sa verejnosť bude môcť dozvedieť výsledky rozhovorov načúvacej kampane. Predstavitelia CKO a UMB budú zdieľať výsledky vyše 300 rozhovorov so zástupcami komunít, ktoré svedčia o problémoch spojených s bývaním. Účastníci stretnutia budú mať príležitosť vypočuť si aj priame svedectvá ľudí, ktorí sú výraznejšie ohrození nedostupnosťou bývania.

K diskusii o téme bývania a jeho rozvoja sú pozvaní aj predstavitelia a úradníci mesta zodpovední za túto problematiku.

Občianska kampaň Dôstojné bývanie pre všetkých je iniciatíva organizovaná Centrom komunitného organizovania, Bystrickou kresťanskou platformou a občianskou platformou Nie v našom meste. Cieľom kampane je presadzovať opatrenia, ktoré povedú k vytvoreniu lepších podmienok dostupného bývania pre všetkých obyvateľov Banskej Bystrice.

———————————————————————
Podujatie je súčasťou projektu Posilňovanie minorít k rozvoju, využívajúc komunitné organizovanie a advokačné metódy na posilnenie postavenia znevýhodnených komunít na strednom Slovensku. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

zdroj a foto: CKO

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *