Pri konzumácii výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka buďte opatrní

Na Oddelení infektológie FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica je hospitalizovaných 17 pacientov s potvrdenou kliešťovou encefalitídou, ktorí sa nakazili po konzumácii salašníckych výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka.

 Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie, ľudovo známe aj ako zápal mozgu.

Môžeme konštatovať zvýšený počet pacientov v porovnaní s minulými rokmi. Už teraz máme hospitalizovaných viac pacientov,  ako sme mali po minulé roky dokopy za celé obdobie. Pripisujeme to zmene endemického výskytu pôvodcov nákazy  – kliešťov, ktoré sa vplyvom klimatických zmien sťahujú aj do severnejších oblastí, ako je napríklad Horehronie, odkiaľ pochádza aj väčšina našich pacientov,“

informuje primárka oddelenia infektológie  MUDr. Diana Vološinová, PhD.

Okrem pacientov na infekčnom oddelení je v nemocnici, na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU,  hospitalizovaný aj pacient vo vážnom stave.

Chceli by sme apelovať na obyvateľov, aby takéto výrobky konzumovali s vysokou obozretnosťou. Ľudia, ktorí sa slovenských špecialít nechcú vzdať, majú možnosť sa chrániť proti nákaze kliešťovou encefalitídou očkovaním,

vyzýva primárka.

Príznaky nakazenia kliešťovou encefalitídou sa prejavujú v dvoch fázach. V prvej fáze, približne 2 týždne po konzumácii, pacient pociťuje bolesti hlavy, má teploty a ďalšie príznaky podobné chrípke. Po prechodnom zlepšení sa približne po týždni dostavia opätovne silné bolesti hlavy, vysoké horúčky a môžu sa prejaviť aj neurologické príznaky ako napr. citlivosť na svetlo, oslabenie končatín.

Pri zistení príznakov kliešťovej encefalitídy, by mal pacient vyhľadať všeobecného lekára, prípadne u tých závažnejších prejavov pohotovosť, alebo urgentný príjem.

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica,  (Ružena Maťašeje)

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *