Pri kúpe nápojov pre deti si treba všímať ich pôvod

S letom a horúčavami úzko súvisí aj pitný režim, ktorý by mali dodržiavať najmä deti a seniori. Pri kúpe nápojov by si však kupujúci mal všímať aj krajinu pôvodu, teda kde bol nápoj vyrobený. Detské nápoje sú u malých konzumentov z roka na rok obľúbenejšie. Za ostatných 12 mesiacov sa na Slovensku predalo vyše 7,5 milióna litrov detských vôd a nápojov. Hoci ich výroba podlieha prísnym pravidlám, pri kúpe je dôležité všímať si aj krajinu pôvodu. Nie je vylúčené, že ju na niektorých produktoch neuvidíte, hoci by tam mala byť.

„Musí byť uvedená krajinu pôvodu alebo miesto pôvodu, a to v prípade, ak by ich neuvedenie mohlo uviesť spotrebiteľa do omylu. To znamená, ak sa v názve alebo inde v označení uvedie názov krajiny alebo miesto pôvodu z nich odvodené a nápoj je vyrobený v inej krajine. Výrobky zo Slovenska i Česka krajinu pôvodu uvádzajú, nič nezamlčujú a máte istotu, že viete, kde ich vyrobili. Potraviny určené na výživu dojčiat a malých detí riešia osobitné predpisy upravujúce požiadavky na potraviny na osobitné výživové účely,“

uviedol hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Hajnala.
Podľa jeho slov na etikete musí byť uvedený názov potraviny, zoznam zložiek zoradených podľa ich množstva a akákoľvek zložka vrátane technologickej pomocnej látky, ktorá spôsobuje alergie alebo neznášanlivosť, výživové údaje, zvláštne podmienky uchovania, keď sa výrobok otvorí alebo podmienky použitia. Ďalej musí byť spotrebiteľ informovaný o minimálnej trvanlivosti alebo dátumu použiteľnosti, nesmie chýbať údaj o prevádzkovateľovi potravinárskeho podniku teda výrobcovi alebo distribútorovi, množstvo výrobku, návod na použitie a osobitné podmienky skladovania.

Nosnou časťou pitného režimu každého človeka by mala byť číra voda. Preto by sa nemalo zabúdať na pitný režim, hlavne počas týchto horúcich dní.

ek

foto:tasr

Pozri tiež

Je nám teplo

Počasie je nevyspytateľné a zatiaľ čo prvá polovica letných prázdnin nebola až typicky letná a mnohí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *