Do aktuálneho ročníka participatívneho rozpočtu predložili aktívne Banskobystričanky a aktívni Banskobystričania celkovo 13 projektových návrhov zameraných na skvalitnenie okolia svojich domov či života miestnych komunít. Aj vďaka verejným stretnutiam s obyvateľmi v prvej polovici roka, zameraným na fungovanie a možnosti participatívneho rozpočtu, sa po prvý raz prihlásili so svojimi projektmi nováčikovia zo Sásovej, Senice či Sídliska. Všetky prijaté návrhy aktuálne vyhodnocujú odborné útvary mestského úradu.
Projektové návrhy aktuálneho ročníka participatívneho rozpočtu bolo možné posielať do konca júna 2024, pričom ich zber sa realizoval prvýkrát online cez mestský nástroj spolupracovna.banskabystrica.sk. Práve ten sa osvedčil už v januári tohto roka počas hlasovania o víťazných projektoch predchádzajúceho ročníka. Medzi tohtoročnými návrhmi dominujú detské ihriská či oddychové zóny. Komunity si v jednotlivých mestských častiach želajú dopravné ihrisko, letnú obývačku či lezeckú stenu.
„V prvej polovici roka sme absolvovali šesť výjazdov v rôznych častiach mesta, s cieľom dostať participatívny rozpočet bližšie k obyvateľom. Myslím si, že stretnutia mali aj pozitívny efekt, pretože nám prišli projektové návrhy z lokalít, ktoré sa doposiaľ neprihlasovali. Väčšina zvyšných návrhov patrí k stáliciam, ktoré pokračujú v rozvíjaní svojich existujúcich aktivít,“
hovorí Soňa Kariková, vedúca Referátu participácie a inovácie v oblasti otvoreného spravovania.
Za realizáciu a implementáciu projektov participatívneho rozpočtu je zodpovedné mesto, preto sa v súčasnosti prijaté návrhy vyhodnocujú naprieč odbornými oddeleniami MsÚ.
„Prijaté projektové návrhy musíme posúdiť z hľadiska realizovateľnosti, bezpečnosti, majetkového vysporiadania a pod. Pozeráme sa na to, či sú v súlade s koncepciami a rozvojovými plánmi mesta, a či sa prípadne neduplikujú s našimi rozpracovanými zámermi. Všetky návrhy postupujúce do hlasovania následne predstavia predkladatelia v rámci druhého diskusného fóra v novembri tohto roka. Hlasovanie o víťazoch bude realizované až po schválení mestského rozpočtu v januári 2025,“
dopĺňa 2. zástupca primátora Martin Majling.
Samospráva sa snaží participatívny rozpočet skvalitňovať a popularizovať. Preto je pravdepodobné, že v najbližšom období dôjde aj k prehodnoteniu a zmene existujúceho štatútu, o čom budeme verejnosť informovať.
Mesto Banská Bystrica, (Zdenka Marhefková), foto: ilustračné mesto BB