Pripnite si zlatú stužku a podporte deti s onkologickým ochorením

Občianske združenie Svetielko nádeje sa už 21 rokov venuje skvalitňovaniu života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným závažným ochorením. Aj v roku 2024 sa preto pripojilo k podpore Medzinárodného dňa detskej rakoviny, ktorý si od roku 2002 každoročne pripomíname 15. februára. Cieľom celosvetovej kampane je zvýšiť povedomie verejnosti o deťoch a mladistvých s onkologickým ochorením, ako aj o problémoch a výzvach, ktorým čelia.

Symbolom Medzinárodného dňa detskej rakoviny je zlatá stužka. Jej pripnutím môžete vyjadriť spolupatričnosť a podporu  deťom a mladistvým, ktorí sa liečia na onkologické ochorenie, tým, ktorí nad chorobou zvíťazili, rodinám, ktoré s rakovinou žijú či ktoré v jej dôsledku prišli o dieťa, ako aj zdravotníkom a všetkým pracovníkom, ktorí detským hrdinom pomáhajú počas náročnej liečby.

Svoju zlatú stužku si verejnosť môže vyzdvihnúť hneď na dvoch miestach. Priamo 15. februára od 11.00 do 18.00 h. nájdete stánok Svetielka nádeje v priestoroch Europa Shopping Center na prvom poschodí (pri food courte). Záujemcovia sa tam okrem toho môžu zapojiť aj do kampane Nadácie Kvapka nádeje s názvom “Máte slinu?” a prostredníctvom odovzdania vzorky slín sa zapísať do Národného registra darcov kostnej drene. Kostná dreň a krvotvorné bunky sú totiž dôležitou súčasťou liečby jedného z najrozšírenejších druhov detskej rakoviny – leukémie.

Deťom liečiacim sa na rakovinu, tým, ktoré chorobe podľahli, ako aj ich rodinám bude venovaných aj niekoľko katolíckych omší v banskobystrických kostoloch. Symbolom zlatej stužky sa v tento deň od 17.00 h. vysvieti aj najvyššia budova v meste, Europa Business Center.

Na druhý deň, 16. februára, bude Svetielko nádeje aj na banskobystrickom zimnom štadióne, kde fanúšikovia už hodinu pred začiatkom hokejového zápasu (teda od 16.30 h.) nájdu nielen stánok so zlatými stužkami, ale aj možnosť maľovania na tvár. Bystrickí Barani navyše nastúpia proti svojmu súperovi v dresoch so špeciálnym dizajnom so zlatou stužkou, ktorým vyjadria podporu deťom s onkologickými ochoreniami a ich rodinám.

Do tretice budú mať záujemcovia možnosť pomôcť prostredníctvom darovania krvi. Mobilný odber krvi pod záštitou HC ‘05 Banská Bystrica sa uskutoční 19. februára v čase 9.00 – 12.00 hod. v priestoroch Tipsport Areny (zimného štadióna) v Banskej Bystrici. Vstup bude možný z parkoviska od železničnej trate.

V roku 2023 pomohlo Svetielko nádeje 114 detským pacientom hospitalizovaným na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU v DFNsP v Banskej Bystrici. Prepravná služba občianskeho združenia uskutočnila 1 112 prepráv detských pacientov za liečbou v rámci Slovenska i zahraničia, pričom najazdila 213 513 kilometrov. Svetielko nádeje zrealizovalo stovky intervencií psychosociálneho tímu, ktorého súčasťou sú psychologička, sociálny pracovník či liečebná pedagogička, a v rámci nového projektu pomoci začalo poskytovať služby fyzioterapeutky priamo na oddelení.

Zrealizovalo taktiež výlety pre rodiny v jeho starostlivosti a podporilo Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Banskej Bystrici sumou 144 136 €. Prispelo tak na zakúpenie nových prístrojov a vybavenia, na podporu vzdelávania lekárov a sestier, ako aj na priamu podporu liečby detí s onkologickým a iným vážnym ochorením.

Súčasťou zmysluplnej pomoci detským onkologickým pacientom sa môžete stať aj prostredníctvom dobrovoľných príspevkov, materiálnej podpory či 2 % z vašich daní. Viac o aktivitách Svetielka nádeje i formách podpory nájdete na www.svetielkonadeje.sk.

Jozefa Pevčíková, Svetieko Nádeje

Pozri tiež

Lesáci v Banskej Štiavnici sa učia na super-moderných strojoch, využívajú aj lanovku

Špičková lesnícka technika, nové odborné učebne či multifunkčné ihrisko.  To všetko získala Stredná odborná škola …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *