PRVOSIENKY – PRVÁ, CHRÁNENÁ, LIEČIVÁ

Po roztopení snehu hneď vykúkajú spod zaschnutej, mrazom ošľahanej trávy a svojou sýtou farbou spríjemňujú predjarné obdobie. Odborný názov tejto trvácej rastliny – primula – je odvodený z latinských slov primus = prvý a ver = jar.

PRVÁ
Prvosienka bezbyľová (Primula acaulis (L.) L.), ľudovo známa aj ako kaška, je jedným z prvých jarných kvitnúcich kvetov. Kvitne už od polovice februára do apríla. Zaraďuje sa medzi polovýslnné až výslnné druhy nenáročné na vodu. Rozšírenie má od nížin do stredných polôh, darí sa jej v bylinných dubovo-hrabových, bukových a zmiešaných listnatých lesoch v krovinách a na lúkach. Ide o častý druh vyskytujúci sa v záhradách i okrasných záhonoch.

CHRÁNENÁ
Prvosienka holá (Primula auricula L.) sa od ostatných prvosienok líši nápadnou prízemnou ružicou hladkých dužinatých listov. Stvol má 2 – 25 cm a končí okolíkom krátkostopkatých jasnožltých kvetov. Kvitne od konca marca do júna, kedy zdobí dolomitové a vápencové skalné steny a kamenisté svahy horského až subalpínskeho stupňa. Rastie napríklad v Malej a Veľkej Fatre či Belianskych Tatrách. Je zákonom chránená a zaraďuje sa medzi zraniteľné druhy flóry.

LIEČIVÁ
Prvosienka jarná (Primula veris L.) je polovýslnný až výslnný druh, ktorý obľubuje suchšie, bohaté, humózne, kamenisté až ílovité pôdy. Areál rozšírenia je od nížin do stredných polôh na lúkach, v bylinných a bukových lesoch, prevažne na vápenci. Žĺtkovožlté kvety je možné vidieť od apríla do mája na 10 – 30 cm vysokom stvole. Prvosienka jarná je známa svojimi liečivými účinkami už od 16. storočia. Zbiera sa kvet aj podzemok, napomáha pri problémoch dýchacích ústrojov, reume a látkovej premene. Mladé lístky sa využívajú aj na prípravu šalátu.

Podarilo sa vám už túto jar niektorú z nich vidieť v prírode?

Zdroj a foto : SSM BB, fb

Pozri tiež

Dobrá správa pre všetkých fanúšikov streetart umenia v meste pod Urpínom

Po viac ako dvadsiatich rokoch sa Banská Bystrica dočkala legálnych plôch, určených na tvorbu graffiti …

Jeden komentár

  1. Iveta

    Prvosienku holú v Kvačianskej dolune 24.5.20

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *