V dňoch 11.- 18.2. 2017 sa v Tureckom Erzurume uskutoční EYOF /Európsky olympijský festival mládeže/ a výprava Slovenska tam nebude chýbať. Celá slovenská výprava aj s členmi sprievodu má 62 členov z toho 40 športovcov. V Turecku bude mať Slovensko zastúpenie v ôsmich športových odvetviach. Po prvý krát s výpravou pocestuje v pozícii olympijskej atašé 5-násobná olympionička a vicemajsterka sveta v biatlone Martina Halinárová – Jašicová z Banskej Bystrice.
Vaša osoba je veľa krát v športe spojená so slovkom prvý krát. Prvý krát ste to bola vy čo ste pre Slovensko získala prvý OH bod vašim 6. miestom na OH 1994 v Lillehameri, boli ste prvá, čo získala medailu z MS pre Slovensko v biatlone, prvá čo ste vyhrala SP zo Sloveniek. Je to náhoda?
„Je to proste tak a mňa to môže len tešiť. Tak ako sa v roku 1994 začala písať história Slovenského športu, tak budem veriť, že aj nová pozícia olympijskej atašé, ktorú schválil výkonný výbor SOV bude začiatkom niečoho. Možno začiatkom pre dobrú budúcnosť Slovenského športu. Som optimista.“
Čo znamená atašé pri Slovenskej výprave?
„V tejto pozícii budú cestovať so slovenskými výpravami bývalí úspešní olympionici na každé olympijské podujatie. Majú byť tvárou danej výpravy, komunikovať s médiami a hlavne byť oporou pre športovcov, rozprávať sa s nimi, podporovať ich, lebo to sami zažili.“
Nebojíte sa v terajšej dobe isť do Turecka?
„Nie, nebojím. Viem, že pár krajín odmietlo účasť a konečný stav je 37 krajín. Turecká vláda sa zaručila o bezpečnosť počas hier. V roku 2011 keď padli „Dvojičky v Amerike“ boli veľké obavy čo sa bude diať o 5 mesiacov počas zimných OH 2002. Hry dopadli na výbornú a verím, že to bude aj teraz.“
Viete nám priblížiť, čo znamená pre mladého pretekára keď sa zúčastní EYOF?
„Určite majú športovci, ktorí sa zúčastnia v mladom veku EYOF veľkú výhodu. Majú šancu spoznať kde a o čom je ich šport , zaradiť sa, spoznať, kam patrím v danom športe a nie v poslednej rade tu ide o dosiahnutie hodnotných výsledkov na medzinárodnom olympijskom podujatí. EYOF 2013 Brašov v Rumunsku, kde som bola ako trénerka biatlonu, atmosféra hier bola výborná a bola som rada, že som videla realitu mládežníckeho športu.“
Výsledky z EYOF nám vedia vypovedať aj niečo o budúcnosti športu na Slovensku?
„Ja osobne som presvedčená, že áno. Na EYOF nominujú zväzy svojich najlepších mládežníkov, čiže našu budúcnosť. Pre mňa ako bývalú športovkyňu je to aj zrkadlo zväzov ako pracujú s mládežou. Určite by sa mali z každej takejto akcie urobiť podrobné vyhodnotenia a hlavne vyvodiť dôsledky. Dôsledky, myslím čo sa robí dobre, ale hlavne čo sa robí zle, aby sme boli lepší na budúcich EYOF.“
Na čo sa vy osobne tešíte?
„Na atmosféru, na mladých športovcov a ich energiu, na nových ľudí na nové kamarátstva na mojich bývalých kolegov zo svetového biatlonu, lebo tam určite niekto bude. Verím, že sa budeme tešiť aj z úspechov mladých Slovákov. Určite tam ideme ako jeden tím a budeme sa povzbudzovať a držať spolu.“
Pozícia olympijského atašé je novinkou, ktorú schválil na svojom zasadnutí výkonný výbor SOV. V tejto pozícii by mali cestovať so slovenskými výpravami bývalí úspešní olympionici na každé olympijské podujatie.
ek, foto: archív MH