Ľudia na feratách preceňujú svoje schopnosti

Milovníci prírody a najmä adrenalínu čoraz častejšie navštevujú feratové cesty. Mnohokrát sa však dopúšťajú obrovských pochybení, preceňujú svoje sily, chýba im rešpekt a znalosti. O problematike ferát sme sa rozprávali s Jaroslavom Kompánom, podpredsedom Horoklubu ŠK UMB Banská Bystrica.

Feratové cesty sa na Slovensku v poslednom období tešia veľkému záujmu širokej verejnosti. Oficiálne prístupné pre verejnosť sú tie na Martinských holiach, v Slovenskom raji, v Liptovských Revúcach a na Skalke nad Kremnicou.  „Odvrátenou stránkou návštevnosti je stúpajúci trend úrazov a zranení, ktoré si vyžadujú aj zásahy Horskej služby. Ešteže ju máme, pretože pribúda ľudí ktorí majú minimum skúseností s pohybom v horskom teréne a často preceňujú svoje schopnosti,“ uviedol podpredseda Horoklubu ŠK UMB Banská Bystrica.

Horská záchranná služba (HZS) na Skalke zasahovala v poslednom období pomerne často. Len v mesiaci august, po otvorení nových ferratových ciest, informovali, že ich pomoc potrebovalo desať návštevníkov. Takmer vo všetkých prípadoch sa podľa záchranárov jednalo o precenenie síl a uviaznutie v najťažších ferratových cestách. September sa na feratách v Kremnických vrchoch niesol v podobnom duchu, HZS preto verejnosť dôsledne vyzvala, aby návštevníci ferát zvážili svoje sily. Upozornili aj, že ak bude počet zásahov na Skalke stúpať, budú nútení podniknúť právne kroky vedúce k zníženiu obťažnosti ferrát alebo k ich uzavretiu pre širokú verejnosť.

ilustračná foto: Matúš Maslen

„Po sérii zásahov HZS na Skalke sa začalo hovoriť o uzavretí ferát. Myslíme si, že to by bol už hraničný krok a spôsobilo by to ochudobnenie potenciálu, ktorý príroda verzus človek ponúka. Skôr by sme sa mali zamerať na zmenu myslenia návštevníkov, upozornenie a rešpektovanie stanovených pravidiel,“ poznamenal Kompán. Podľa neho práve slabá pohybová výkonnosť či znalosť problematiky istenia a základných lezeckých zručností spôsobujú problémy už pri náročnosti feraty s označením nad C.  „Z nášho pohľadu je veľmi dôležité, aby sa ľudia vybrali na feratu s niekým, kto už má potrebné skúsenosti. Nestačí si len v požičovni požičať feratový set s prilbou a vydať sa pod skaly. Netreba zabúdať aj na to, že okrem veľkej dávky adrenalínu mnohí zažívajú aj úzkostné stavy, ako je strach z výšky či návaly paniky. V takejto situácii sa len ťažko sústreďuje a rozmýšľa s chladnou hlavou,“ dodal.

ilustračná foto: Lýdia Molnárová

Ku obozretnosti a zodpovednosti vyzvalo návštevníkov ferát na Skalke aj vedenie mesta Kremnica. Na svojom webovom sídle mesto žiada návštevníkov, aby zvážili svoje schopnosti a skúsenosti. Dôležité je zvážiť, ktorú cestu z hľadiska obtiažnosti je návštevník schopný ustáť a nepodceňovať vybavenie. Podľa Jaroslava Kompána sú najčastejšie chyby návštevníkov spôsobené predovšetkým precenením vlastných síl a následným vyčerpaním, neznalosťou pohybu v horskom teréne a systému istenia, nevhodným vybavením, či dokonca jeho absenciou. „Pri feratách s obťažnosťou E a F, ktoré sú napríklad na Skalke, si mnohí neuvedomujú, že po nalezení do niektorých pasáží samotnej feraty je už nemožná cesta späť,“ dopĺňa Kompán.

Nezodpovední lezci ohrozujú nie len svoj život, ale môžu ohroziť aj život ostatných návštevníkov a v neposlednom rade záchranárov, ktorí ich budú musieť zachraňovať. Pomôcť vyriešiť problém by podľa Kompána bolo možné rozšírením služieb na Skalke o odborníka, ktorý by na feratách ľudí sprevádzal. „Na Slovensku máme odborníkov, ktorí vedia vysvetliť problematiku, alebo vás budú pri prvých krokoch na ferate aj sprevádzať. Aj  my v Horoklube ŠK UMB sme sa rozhodli ponúknuť verejnosti okrem lezeckých kurzov aj oboznamovacie kurzy na feratových cestách. Preto neváhajte kontaktovať horských vodcov či inštruktorov horolezectva a vysokohorskej turistiky,“ vyzval a dodal, že ľudia by nemali zabúdať ani na pripoistenie zásahu Horskej služby, pretože úraz sa môže stať aj tomu najskúsenejšiemu účastníkovi.

lm, ilustračné fotky: Lýdia Molnárová, Matúš Maslen, titulné foto: Ladislav Boszorád

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *