Pozná každú liečivú rastlinu v regióne

Reč je o PaedDr. Edite Gabajovej, ktorá sa zaoberá prácou s liečivými rastlinami. Na úvod si ju trochu predstavíme.

V Banskej bystrici žije už od roku 1976. Pochádza z Horehronia, presnejšie z obce Zlatno pod Kráľovou Hoľou, kde sa narodila. Vyrastala v lesníckej rodine a od malička bola obklopená nádhernou prírodou. V tomto prostredí bolo prirodzené využívanie rastlín s liečivými účinkami a konzumovanie bylinných čajov v zimných mesiacoch.

Po absolvovovaní vysokej školy sa venovala pedagogickej činnosti. Vo svojich záhradách považovala za samozrejmosť pestovanie liečivých rastlín a bylín, ktoré využívala hlavne pri varení. Jej jedlá boli v rodine vždy známe tým, že boli ochutené bylinkami. Svoje vnúčatá pri prechádzkach v prírode viedla k poznaniu jednotlivých rastlín a ich využívaniu pre svoje osobné potreby.

 

Odchodom na dôchodok neostala nečinná. Práve naopak, na univerzite tretieho veku UMB v Banskej Bystrici si rozšírila svoje vedomosti o liečivých rastlinách a zo záľuby sa neskôr stala profesionálna činnosť – výroba čajových zmesí, mastí, tinktúr, olejov, sirupov z liečivých rastlín. Postupne vo svojich záhradách celý priestor využívala na ich pestovanie. Zároveň spolu so svojim manželom, lekárom Mudr. Ľubomírom Gabajom svoje poznatky z pestovania a zo spracovania liečivých rastlín prezentovali v publikačnej činnosti (Domáca lekáreň z liečivých rastlín, Banskobystrické liečivé rastliny a byliny v kuchyni a vo fytoterapii, Sprievodca regionálnymi liečivými rastlinami), či v médiách, kde sa venuje poradenstvu.

Otázky od poslucháčov a pri predaji svojich výrobkov na trhoviskách sa stali základom pri príprave najnovšej publikácii o problematike liečivých rastlín.

Prednášky, ktoré pani Gabajová robí aj pre dôchodcov majú veľmi pozitívny ohlas. Jednou z posledných aktivít bolo aj založenie komunitnej záhrady liečivých rastlín na Fončorde v rámci participačného projektu v spolupráci s mestom Banská Bystrica. Svojou odbornosťou pripsieva k poznaniu v problematike účinkov liečivých rastlín. Medzi tých čo ju žiadali o radu patrí mnoho obyvateľov mesta. Snáď nikto v širokom okolí nepozná bylinky a liečivé rastliny v regióne tak dobre ako táto vzácna a srdečná pani.

mp, foto: mp, archív EG

2 komentáre

  1. Darina

    Dobrý den kde kupim vasu brožúrku BB-cke liecive rastliny a byliny v kuchyni a vo fytoterapii?

  2. Terézia Bendíková

    Dobrý deň, môj 16 mesačný syn trpí od narodenia suchou popraskanou pokožkou dávala som mu na to kadejaké krémy no nič mu úplne nepomohlo teraz sa mu to dosť zhoršilo a v noci sa už pravidelne budú na záchvaty svrbenia, kožná pani doktorka nám pred mesiacom povedala že je to atopický ekzém a predpísala mu veľa mastí ktoré pomáhajú len čiastočne. Zatial bol ale vždy riešený len dôsledok a nie príčina vzniku ekzému, prosím vás ak mi viete poradiť čo s tým robiť napíšte mi na mail: tereziabendikova01@gmail.com Budem vám vďačná za každú radu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *