Riaditeľ Folklórneho súboru Urpín: „V tejto neľahkej dobe si treba popriať to najcennejšie – veľa zdravia“

Už takmer rok je náš život výrazne ovplyvnený pandémiou koronavírusu. Museli sme si zvyknúť na obmedzenia, ktoré zasiahli náš život po mnohých stránkach. Opatrenia, ktoré mali pomôcť zamedziť šíreniu ochorenia COVID – 19 sa výrazne dotkli aj spoločenského, kultúrneho či športového života. Ako sa s tým vyrovnáva Folklórny súbor URPÍN sme sa pýtali riaditeľa Petra Pohančaníka.

Folklórny súbor URPÍN reprezentuje slovenský folklór na mnohých podujatiach doma i v zahraničí a v budúcom roku plánuje osláviť už 65. výročie svojho založenia. V súčasnosti v súbore funguje okolo 60 prevažne mladých ľudí, ktorých spája láska k folklórnemu dedičstvu našich predkov. Počas celej histórie sa v ňom vystriedalo niekoľko generácií tanečníkov, hudobníkov a spevákov, z ktorých mnohí zostali verní folklóru až dodnes a sú z nich úspešní vedúci iných folklórnych súborov, najmä v regióne.

Ako ovplyvnila pandémia a obmedzenia s ňou spojené Váš život?

Pozastavenie činnosti súboru je určite negatívnym javom, ktorý nás všetkých zasiahol. Avšak ja osobne vnímam ako pozitívum aj určité pozastavenie sa, premyslenie ďalšieho fungovania, prípravu ďalších plánov, na ktoré v tom kolotoči tréningov a vystúpení, ktoré sme mali pred vypuknutím pandémie akosi nebol čas, keďže sme ročne robili okolo 50 vystúpení, či už menších alebo väčších.

Čomu sa momentálne venujete?

Momentálne teda trénujeme online s našimi členmi, opakujeme si naučené tance, avšak pripravujeme ich aj na nové choreografie, ktoré do budúcna plánujeme. Takisto sa aj ako vedúci súboru vzdelávame, trénujeme, aby sme sa udržali v kondícii a nabrali nové inšpirácie a motiváciu do ďalšieho obdobia.

Aké sú vaše plány do budúcna?

V roku 2022 plánujeme oslavy 65. výročia založenia súboru, tak postupne na tom pracujeme a verím, že pandemická situácia dovtedy pominie a budeme môcť toto výročie osláviť jednak s bývalými členmi, ako aj všetkými banskobystričanmi, keďže náš súbor je súčasťou kultúry Banskej Bystrice a prezentuje naše mesto na mnohých podujatiach na Slovensku, ako aj na zahraničných festivaloch, ktorých sa každoročne zúčastňujeme. Výnimkou nebol ani pandemický rok 2020, kedy sme ešte v januári stihli vycestovať na festival do Thajska a podľa mojich informácií sme tak boli posledným slovenským súborom, ktorý ešte stihol vycestovať aj za hranice Slovenska.

zdroj: Folklórny súbor URPÍN

Čo urobíte ako prvé po uvoľnení opatrení? 

Určite sa všetci členovia tešíme, že sa stretneme osobne a že si budeme môcť spoločne zatancovať, zaspievať alebo zahrať na hudobných nástrojoch, lebo aj samotný slovenský folklór vychádza zo vzájomných stretnutí, spoločných tancov, spevov a hudby, takže na to sa už veľmi tešíme a veríme, že to bude čoskoro.

Čo Vám najviac chýba zo života pred pandémiou? 

Samozrejme sú to stretnutia s priateľmi a ostatnými členmi súboru, nakoľko tie vzťahy v súbore sú také, že fungujeme ako veľká rodina. Poznáme svoje radosti a starosti a spoločne ich prežívame a to nám všetkým teraz veľmi chýba.

Prinieslo toto obdobie aj niečo pozitívne?

Napríklad viac času s rodinou, venovanie sa koníčkom, či oddych. Ako som už spomínal, naše časové vyťaženie a „kolotoč“ tréningov a vystúpení bol niekedy naozaj enormný a niekedy členovia súboru nemali počas leta ani čas ísť s rodičmi na dovolenku. Takže táto situácia nám všetkým priniesla trochu viac času na rodinu a na iné koníčky, ktoré sme predtým čiastočne zanedbávali.

Koľko členov má FS Urpín a plánuje robiť aj nábor nových členov?

Momentálne je v súbore takmer 60 členov fungujúcich v tanečnej, hudobnej a speváckej zložke. Už pred pandémiou sme v septembri a októbri prijali niekoľko nových členov, ktorí aj prešli konkurzami, avšak ani nestihli poriadne začať s nami trénovať, takže sa určite na nich tešíme. Určite budú v detských súboroch pomaly končiť ďalší tanečníci, takže ich radi po začatí normálneho fungovania medzi nami privítame.

Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?

V tejto neľahkej dobe si treba popriať len to najcennejšie, a to veľa zdravia, rodinám a všetkým blízkym. Prajem im, aby nestrácali nádej a spoločne s nami sa tešili na stretnutia a na rôzne kultúrne podujatia, na ktorých im aj my s FS Urpín budeme rozdávať úsmev a radosť .

Ďakujeme za rozhovor riaditeľovi Foklórho súboru Urpín  Petrovi Pohančaníkovi.

 lm, foto: Folklórny súbor URPÍN

Pozri tiež

Európsky deň ústneho zdravia

10. septembra si v celej Európe pripomíname Európsky deň ústneho zdravia. Rovnako aj v tento rok, Regionálny …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *