Rozhovor : Janka Kozáková – speváčka Mukatado

Popová formácia okolo speváčky Janky Kozákovej a gitaristu a producenta Petra Dobríka vznikla pred dvadsiatimi rokmi. Práve MUKATADO patrilo dlhé roky medzi najvýraznejšie popové formácie z Banskej Bystrice. Celé Slovensko ju spoznalo vďaka národnému kolu Eurovízie, kde v roku 2009 súťažili s piesňou Ja sa mám.

Kapela má za sebou viacero spoluprác so známymi hudobníkmi a na svojom konte niekoľko skladieb. Naspievali oficiálnu skladbu slovenského olympijského tímu v roku 2012 Všetko sa dá, úspešná bola ich pieseň Do vody či duet s Robom Opatovským pod názvom Hladina.

Prinášame Vám rozhovor so speváčkou Jankou Kozákovou. Začala spievať ako 15 ročná s rôznymi kapelami. Od roku 2001 funguje s kapelou Mukatado a pripravuje sólový projekt.

  • Ako ovplyvnila pandémia a obmedzenia s ňou spojené Tvoj život?

Bohužiaľ aj v osobnom aj v umeleckom živote ma ovplyvnila situácia dosť negatívne som dosť spoločenský človek, mám rada ľudí a vadí mi, že veľa z nich nemôžem vidieť osobne. Samozrejme chýbajú mi koncerty a stretnutia s novými ľuďmi. Snažím sa udržiavať si pozitívnu myseľ v tom, že nesledujem negatívne správy a teraz veľa telefonujem, niekedy mávam aj dvojhodinové rozhovory. Momentálne prichádza jar, tak a teším na fyzickú prácu niekde von v záhrade, ktorá mi upokojí myseľ.

  • Čomu sa momentálne venuješ?

Momentálne pracujem na dokončení druhého CD s hudobnou skupinou Vlčie maky. Ide o fúziu nášho horehronského folklóru v jazzových aranžmá. Na CD účinkujú moji kolegovia ako Klaudius Kováč- piano, Peter Solárik – bicie nástroje a Róbert Ragan Jr. – kontrabas.

Ďalej spolu s producentom Peťom Dobríkom pracujeme na skladateľskej činnosti pre hudobnú kapelu Mukatado, tento rok by mal vyjsť štvrtý album.

V ďalšej mojej vydavateľskej práci pracujem na vydaní a registráciách rôznych hudobných nosičoch a v PJ SOUND STUDIU ideme nahrávať tretie CD projektu Príbehy jazzu.

  • Aké sú tvoje plány do budúcna?

Moje plány? Ťažko povedať v tejto situácii, keď nevieme čo bude. Ale samozrejme chcela by som sa naďalej venovať tomu čo ma baví, čiže hudbe, produkcii, nahrávaniu, koncertovaniu.

  • Čo sa týka kultúrnej činnosti, ktorá sa zastavila, ako Ťa to ovplyvnilo?

Najväčší význam pre muzikanta je stretávať sa s ľuďmi na koncertoch a hrať, toto bohužiaľ v dnešnej dobe nie je možné, takže nás to ovplyvnilo markantne. Aj keď je čas na novú tvorbu, človek niekedy nemá chuť, keď vidí čo sa všetko na ľudí valí z médií a keď číta, že niekto zomrel, vtedy sa musím reštartnúť, zavolať niekomu kto je pozitívne naladený a zastať si za ten mikrofón a spievať.

  • Aký dopad mala, prípadne má, pandémia na skupinu MUKATADO ?

Pozitívny aj negatívny. Pozitívne je , že sme začali konečne pracovať na nových skladbách a máme nato aj dostatok času a negatívny, že sa nám zrušili všetky koncerty.

  • Čo urobíš ako prvé po uvoľnení opatrení?

Neviem asi vyrazím do sveta alebo spravím oslavu. 🙂

  • Čo Ti najviac chýba zo života pred pandémiou? 

Asi sloboda na tú sme my umelci dosť citliví. Chýbajú mi najviac ľudia smiech, zábava, cestovanie, koncerty…

  • Prinieslo  Ti toto obdobie aj niečo pozitívne? Napríklad viac času s rodinou, venovanie sa koníčkom, oddych….

Zo začiatku som si neskutočne oddýchla, ale po roku mi je už dlho som dosť akčný typ, takže potrebujem veľa pracovať. Ale áno, bola som viac s rodinou a spravila som také veci na, ktoré som nemala čas…A hlavne som si poupratovala v myšlienkach a potvrdila som si, že moje rozhodnutia z minulosti boli správne. 

  • Aká je tvoja srdcová pesnička?

 Aká-koľvek od Michael Jacksona, mám rada jazz, soul, blues.

Často si púšťam túto pieseň teraz: tu 

  • Čo by si chceli odkázať našim čitateľom?

Chcela by som im odkázať, aby si udržali pozitívu a čistú myseľ, aby si dávali pozor na svoje zdravie. Chcela by som ich povzbudiť a odkázať im, aby nepodliehali strachu lebo ten je tiež veľmi škodlivý…

zč, foto archív : MUKATADO, Janka Kozáková

Pozri tiež

Ako oceniť DOBRO

Je tomu sedemnásť rokov, kedy sme sa spolu s Vami po prvýkrát pri príležitosti Medzinárodného …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *