Rozhovor: O festivale aktívnej rodiny „Špunti“

V našom meste sa 18. – 19. augusta bude konať nový festival pre rodiny s názvom ŠPUNTI. Prinášame vám rozhovor s autorkou tejto myšlienky, mamičkou troch malých špuntov a predsedníčkou OZ Nosma, Ing. Gabrielou Cabanovou.

Ste na materskej dovolenke, ako vám teda napadlo usporiadať niečo také ako festival, nemáte dosť práce s deťmi?

Organizácia podujatí v rámci nášho OZ je pre mňa rovnakým relaxom ako pre iných háčkovanie alebo šport, neberiem to ako prácu. Už piaty rok sa venujem príprave neformálnych stretnutí pre rodičov, pri ktorých si môžu oddýchnuť, porozprávať a zároveň nechať svoje deti „vybehať“ a voľne sa hrať. Festival ŠPUNTI je len prirodzeným pokračovaním tejto mojej záľuby.

Prečo práve špunti?

Slovo špunti najlepšie vystihuje typické vlastnosti detí ako sú zvedavosť, hravosť, neposednosť a niekedy až nezbednosť. Zároveň sa v názve ukrýva druhý význam slova špunt, teda vrchnák. Obyčajná vec, ktorú často prehliadame, ale pri troche snahy sa z nej dajú vytvoriť úžasné dielka. Na festivale sa stretnú všetci – špunti aj špunty.

Čiže budete zbierať plastové vrchnáky – špunty?

Áno, presne tak. Budeme ich nielen zbierať ale zároveň z nich budeme vytvárať nové veci. Každý, kto príde a donesie si špunty so sebou dostane aj malú odmenu.

V čom je váš festival iný ako ostatné, ktoré sú venované deťom a rodinám?

Na festivale špunti nejde v prvom rade o zábavu, aj keď ani tej nebude málo. Popri hre by sme chceli podporiť v deťoch tvorivé myslenie a prirodzené nadanie, ktoré majú v sebe. Rovnako kladieme dôraz aj na vzdelávanie dospelých a pripravili sme pre nich sériu hodnotných workshopov na témy späté s výchovou a aktívnym životným štýlom.

Slovenská autobusová doprava Zvolen uverejnila správu, že bude počas konania festivalu možnosť dopravy zdarma. Pre koho to platí?

Banskobystrický dopravca podporuje naše podujatie tým, že umožní v dňoch 18. – 19. augusta cestovanie autobusmi aj trolejbusmi zadarmo max. dvom špuntom do 12 rokov s jedným dospelým sprievodcom. Stačí, keď sa preukážu vodičovi špeciálnym cestovným lístkom nahratým v mobile. Lístok si môžete odfotiť alebo stiahnuť zo stránky www.nosma.sk alebo www.sadzv.sk.

Máte nejakú vytipovanú atrakciu či workshop na ktorý sa špeciálne vy a vaši špunti tešíte najviac?

Naozaj sa mi ťažko vyberá. Syn sa najviac teší na ukážky modelárov, tanky a lietadlá, to je niečo pre neho. Dcérky budú zrejme celý čas v tvorivých dielňach, prípadne na bublinovej párty. A ja sa najviac teším na divadelné predstavenie – rozprávku Polepetko, ktorú sme počúvali ešte ako deti. Celý program je zverejnený na stránke nášho občianskeho združenia www.nosma.sk.

Ďakujeme za rozhovor a želáme úspešný festival.

ek, foto: redakčné

Pozri tiež

Foto: Špuntíci potešili deti v Radvani

Festival ŠPUNTI Koncom augusta sa v Banskej Bystrici uskutočnilo originálne podujatie pre rodiny s deťmi – festival …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *