Rozhovor : PhDr. Stanislav Mičev, PhD. : Človek, ktorý vrátil oslavám SNP ich dôstojnosť

Stanislav Mičev sa stal riaditeľom Múzea SNP v apríli 2006. Hneď po svojom nástupe si dovolil spraviť krok, ktorý bol základným pilierom toho, aby sa oslavy SNP neskončili len položením vencov, ale aby sa tejto významnej udalosti v slovenských dejinách venovala patričná pozornosť. Už v rok svojho nástupu do funkcie vyčlenil na oslavy vtedy  približne 450.000Sk a na svoje „triko“ rozposlal pozvánky veľvyslancom viacerých krajín. Na oslavy z pozvaných prišlo hneď niekoľko a nechýbali ani prezident SR, či  predseda vlády.

Je historikom, autorom viacerých publikácií, podieľa sa na tvorbe televíznych dokumentov, pracuje na scenároch pre rozhlas a podarilo sa mu prelomiť aj bariéru v spolupráci z televíziou. V priebehu takmer dekády svojho pôsobenia vo funkcii riaditeľa dokázal vrátiť oslavám SNP dôstojnosť a zviditeľnil tak aj celé mesto Banská Bystrica.

Pán riaditeľ viete si spomenúť za akých okolností ste sa stali riaditeľom Múzea SNP?

„Áno spomínam si na to. V tom čase malo Múzeum problém s jednou dodávateľskou firmou a vtedajší riaditeľ odstúpil. Hľadali niekoho, kto by dočasne nastúpil na jeho miesto. Bol som oslovený a asi po týždňovom uvažovaní som ponuku prijal s tým, že nastúpim okamžite s plnou platnosťou. Za riaditeľa som bol vymenovaný 3.apríla 2006.“

Hneď v tom istom roku, keď ste  nastúpili do funkcie, ste si dovolili spraviť oslavy SNP o niečo veľkolepejšie. Aký bol výsledok?  

„Presne tak, rozhodol som sa vtedy urobiť v rozpočte zmeny a vyčleniť asi 450.000Sk na oslavy, urobil som to bez súhlasu vlády, nikto sa o to nezaujímal, nikto ma nepoveril a navyše išlo o neokrúhle výročie SNP. Ale rozposlali sme pozvánky na všetky veľvyslanectvá, prezidentovi, všetkým ministrom, do parlamentu a ja som bol v šoku, keď začali prichádzať odpovede. Najskôr nám začali písať z ambasád, ozvali sa Rusi, Francúzi, Američania, účasť potvrdil prezident, predseda vlády. Poviem Vám, že sme to nečakali. 

Financovanie osláv bolo teda bez podpory vlády?

„Bolo to tak  a všetci boli prekvapení, že celé oslavy boli zrealizované len z rozpočtu Múzea SNP. Ale už o rok to bolo vo vláde a dnes môžem povedať, že sa na oslavy dostávame aj dotáciu z vlády a naďalej samozrejme ich financujeme aj my. SNP podľa mňa prináleží patričná pozornosť, v roku 2005 sa napríklad oslavy uskutočnili položením jedného venca a dnes tu máme ohlasy napríklad až z Nórska, že také niečo veľvyslankyňa ešte nezažila. Štátny sviatok a úroveň jeho osláv, na akú sme sa dnes dostali, to je výsledok 10-ročnej práce. Začínali sme pomaly, v roku 2006 prišlo pár veľvyslancov, každým rokom pribúdali ďalší a ďalší, nielen z veľvyslanectiev na Slovensku, ale napríklad aj z Viedne, či Prahy. No a minulý rok ich bolo 40. To o niečom hovorí!

Veľmi zaujímavé bolo tohtoročné pripomenutie si 70.výročia ukončenia II.svetovej vojny spojené s prezentáciou histórie Múzea SNP v exteriéri areálu, keďže okrúhle 60.výročie založenia si pripomenulo aj samotné Múzeum. Oslovili ste známe osobnosti regiónu, ktoré pomohli spropagovať tento deň prepožičaním svojich tvári a niektorí boli prítomní dokonca aj osobne. Ako sa Vám to podarilo a aké boli ohlasy?

„Oslovili sme známe osobnosti z oblasti športu, či kultúry, ktoré sa v Banskej Bystrici narodili, alebo tu žili a dosiahli úspech aj na medzinárodnej úrovni. Každá správny Bystričan  je na svoje mesto hrdý a preto sme radi, že oslovené osobnosti sa veľmi radi  zúčastnili. Múzeum dlhodobo bojuje s nedostatkom výstavných priestorov a aj preto  sme sa rozhodli pre umiestnenie fotografií do vonkajšieho areálu. Výstava fotografií v priestore pred pamätníkom pritiahla aj mladých ľudí a to je veľmi dôležité. Bolo úžasné pozerať sa, ako si mladý pár držiaci sa za ruky pozerá fotografie s histórie Múzeu a číta o SNP. Snažíme sa vždy vymyslieť niečo nové, je dôležité aby aj mladí ľudia sa zaujímali o SNP. Tento rok sa začne aj s obnovou zemľanky, ktorá je momentálne nedostupná.

Veľa ľudí sa na zemľanku pamätá, ukradli ste mi otázku… Takže to je super.  

„Pôvodné drevo na Zemľanke prehnilo a je potrebná jeho výmena. Nestihne sa to zrejme do najbližších osláv, ale na 75.výročie bude určite hotová.“

Čas od času niektoré z  vystavených exponátov bojovej techniky ,,zmiznú,,.Skrýva ich Pamätník vo svojich útrobách?

„Mnoho ľudí si myslí, že tanky sú nezničiteľné, keď sa však do nich dostane voda, tá tam ostane a začne nám odspodu technika korodovať. Vo vnútorných priestoroch Pamätníka prebieha údržba a obnova techniky. Určite sa exponáty nikde nestrácajú. Chystáme pre verejnosť presklenú expozíciu skanzemu bojovej techniky, najmä z dôvodu častého poškodzovania vandalmi. Všetko bude chránené bezpečnostným systémom, či sa to podarí o dva roky, o päť, uvidíme. 

Neustále pracujete na vylepšeniach a sprístupnujete stále viac z histórie, dostávate aj nejaké exponáty od ľudí?

“ To je úplne bežná vec, niekedy sa dostaneme k veciam, ktoré inak ako od ľudí nie je možné získať. Sú takí, čo nám ich darujú a niektoré veci odkupujeme.“

Stáva sa, že Vás oslovia iné Múzeá na prepožičanie exponátov, či celých zbierok?

„Určite.  Asi najnáročnejšou záležitosťou bol prevoz celého vlaku do Holandska! Toto nám závidia všetky múzeá, dokonca aj fanúšikovia železníc, išlo totiž o prevoz 70ton „železa“ historického charakteru.  Ale samozrejme spolupracujeme aj z Múzeami v zahraničí. Napríklad v Nórsku bola naša výstava o vypálených obciach. Takisto aj my sme mali výstavy zo zahraničia, z Poľska, z Ruska. Dokonca sme tu mali 9 mesiacov výstavu Víťazstvo so zbierkovými predmetmi, ktoré nikdy predtým neopustili hranice Ruska, či niekdajšieho ZSSR.

Okrem iného ste sa zaslúžili aj o spoluprácu z televíziou, podieľali ste sa na tvorbe dokumentov. To asi tiež nebolo ľahké.

„Niekoľkokrát so m oslovil televíziu a nakoniec sa to podarilo, dovolím si povedať, že aj vďaka mne/nám sa podarilo odvysielať 6-7 relácii. RTVS zapojila do svojho programu aj filmy, ktoré sa dovtedy bežne nevysielali ako História jedného dokumentu, Prerušená pieseň, Keby som mal pušku. Napríklad aj Dabač, to všetko sú nadčasové veci.  A to je úžasné, všetko toto malo veľkú sledovanosť aj keď sa hovorilo, že nikoho to nebude zaujímať.  

Taktiež sa podieľate na organizovaní Pripomienky vypálenia obce Kalište.

„18.3.2015 bolo 70 výročie tejto smutnej udalosti, ale pripomíname si ju v lete, tento rok to bude 15.8.2015. Návštevníkov čaká novinka, keď sa do programu zapoja aj okolité obce Partizánskej republiky. Kalište bolo toitž centrom tejto republiky. Každá obec prispeje niečím sebe typickým – Rudlová, Selce, Sásová, Priechod, Špania Dolina, Uľanka, Turecká, Richtárová, Staré Hory, Donovaly, Moštenica, Korytnica-kúpele, Hiadeľ, Podkonice a Slovenská Ľupča. Baláže a Kalište boli centrom oblasti. Chceli by sme, aby sa sa nespomínalo len na osudný smutný deň, ale vzhľadom na to, že na Kalište sa už nikdy nevrátil život späť, práve ich život by sme chceli ľuďom priblížiť viac. Na stretnutie generácií 15.8.2015 sú na Kalište pozvaní starostovia všetkých 103 vypálených obcí Slovenska. Očakáva sa návšteva okolo 2-3.000 ľudí, pracujeme na tom, aby sa vysporiadali aj prístupové cesty k cintorínu, či márnici. To je však zložitá vec a bude trvať možno aj niekoľko rokov. V obci Kalište však pribudol nový pamätník, v rámci programu nemeckého združenia, ktoré  pomáha pri obnove pamätných miest po celej Európe sa spravilo napríklad  zábradlie popri chodníku, odstránili sa náletové dreviny. títo mladí ľudia tu neboli prví krát. Po dohode vieme zabezpečiť sprievod nielen na Kalište, ale napríklad aj do Nemeckej.

Kalište DSC_0233 DSC_0223 DSC_0221

Otvárate nové centrum Múzea SNP na Tulskej ulici, o ktorom si napíšeme v ďalšom článku. Aký účel bude plniť?

„Chceli by sme, aby sa tu konali besedy a stretnutia, vzdelávanie pre mládež, či pedagógov. Takisto vzdelávanie pre odbornú aj neodbornú verejnosť. Do ďalších priestorov sa presunie aj archív.“

IMG_5621

Idete stále vpred a nám neostáva nič iné ako poďakovať sa Vám pán riaditeľ za prínos nielen pre Múzeum SNP, vrátenie dôstojnosti oslavám Slovenského národného povstania, ale aj za s tým súviace zviditeľnenie Banskej Bystrice, srdca SNP.

(Viac o vzdelávacom centre Múzea SNP sa dozviete už čoskoro – poznámka redakcie)

(mp)

Pozri tiež

O vypálenej obci Kalište vyjde krásny historický kalendár

Prezentovaný bude na 14. ročníku na Stretnutí generácií na Kališti dňa 22.6.2019. Tohtoročné 75. výročie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *