Rozhovor: Pohyb a deti

Začal sa školský rok 2019/2020.

Mnohí rodičia hlavne tí z 1.- 4.ročníkov sa snažia svojim ratolestiam vyplniť  poobedňajší  čas. Hľadajú rôzne športové aktivity .

 Ale aké aktivity sú  pre deti tie najlepšie?

Banská Bystrica je športovým mestom a v porovnaní s inými mestami máme veľkú výhodu, že veľa športových krúžkov je priamo v školách  počas školských klubov do 17.00 hod., kým si rodičia neprídu po dieťa.

Tiež sa otvárajú brány rôznych športových  klubov a tréneri  robia nábory.
 Čo si však vybrať pre moje dieťa? …si dá otázku asi každý rodič.

 Moja rada? 
Ak rodič sleduje svoje dieťa a snaží sa mu rozumieť, je všímavý, ktorý pohyb, ktoré prostredie mu robí dobre – má vyhraté. Pozor, netreba sa však unáhliť !
Do 10. – 11.rokov sa snažte dieťa zoznámiť s rôznymi aj tými menej obľúbenými športmi. Ukážte, alebo ich prihláste na športy, ktoré sa robia vonku, ale aj dnu. Aj tie, ktoré sú kolektívne či individuálne.

 Prečo? 

Vy im dávate do 15.rokov to najcennejšie! Možnosť spoznávať svet, seba samého, vybrať si čo ho baví, proste to čo ho tvarujete.  Áno, sú športy, ktoré si vyžadujú skoré začatie športovej prípravy/ gymnastika, krasokorčulovanie…./ ale tieto športy sa aj končia v skorom veku.  Skôr sa bavme o športe-zábave do 11.rokov.
Ak rodič zistí a verte, že už aj dieťa samo, ktorý pohyb ho napĺňa a ktorý nie máte opäť vyhraté.  Áno je to namáhavé pre rodičov sa venovať deťom a robiť im šoférov, atď., proste celodenný servis. Ale veď sú naše a chceli sme ich. Každý rozumný rodič vie, že do 15.rokov svoje dieťa môže, mal by, musí naučiť to čo vie on sám a ponúknuť mu aj to na čo sám nemohol dosiahnúť.   A preto…obetujte sa rodičia pre svoje deti a športujte s nimi. Ono sa vám to vráti v tom, že deti budú kľudné – oni sú unaviteľné , budete mať veľa spoločných zážitkov, uvidíte krásnu prírodu, atď….a urobíte kus pohybu aj pre seba. Veď priznajme si, že už v 30-ke sa vyhovárame  na to, že nemáme čas. Ten čas čo je tu pre nás!

Veď už naši pra-pra-prarodičia vedeli, že v zdravom tele, zdravý duch!

Vaša Martina Halinárová Jašicová, foto: archív Halinárová, ek

 

 

 

 

 

 

Pozri tiež

DO TURECKÉHO ERZURUMU cestuje V ÚLOHE OLYMPIJSKEJ ATAŠÉ MARTINA HALINÁROVÁ – Jašicová

V dňoch 11.- 18.2. 2017 sa v Tureckom Erzurume uskutoční EYOF /Európsky olympijský festival mládeže/ a výprava Slovenska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *