Rozhovor s Branislavom Slaným o blížiacich sa psích záprahoch

Blížia sa medzinárodné preteky psích záprahov VISEGRAD CUP 2018 na Králikoch v dňoch 27.- 28. 1. 2018.  O mieste pretekov, ich histórii, ako aj úspechoch banskobystrických musherov, sme sa porozprávali s riaditeľom pretekov Branislavom Slaným.

Prečo opäť Králiky?

Králiky sú bežkárskym rajom. Svojimi prírodnými danosťami, ale aj kvalitnou údržbou tratí, ktorú zabezpečuje banskobystrický ZAaRES, poskytujú možnosti bežkárom, biatlonistom, ale aj ďalším, ktorí potrebujú k svojmu športu upravené trate na snehu. Takým športom je aj mushing – preteky psích záprahov.

Ako hodnotíte minuloročné preteky?

Minuloročné preteky mali historicky najvyššiu účasť od čias, ako je spoluorganizátorom mesto Banská Bystrica. Svoje národné šampionáty tu usporiadali aj poľská a maďarská musherská asociácia, čo zdvihlo počty prihlásených pretekárov. Ale perličkou bol aj štart srbskej pretekárky alebo pretekára z Luxemburska.

Čím sú preteky typické?

Práve hojnou a kvalitnou účasťou našich susedov – musherov z Maďarska, Česka a Poľska. Podujatiu sa teda darí plniť si svoju úlohu, ktorú si dalo do vienka – zabezpečiť spoločné zápolenie musherov z krajín Visegradskej štvorky v nádhernom prostredí stredného Slovenska. Z toho pramení aj tradičný názov podujatia – VISEGRAD CUP.

Koho a čo teda na Králikoch uvidíme?

Okrem vyššie uvedených aj celú slovenskú špičku, preteky sú nominačnými pretekmi na najbližšie vrcholy sezóny – európske šampionáty jednotlivých medzinárodných asociácii. FISTC združuje pretekárov so psami severských plemien, ktoré majú preukaz pôvodu FCI – aljašský malamut, sibírsky husky, grónsky pes a samojed. Tieto pretekajú spolu navzájom. Všetky ostatné psy, či už s preukazom pôvodu alebo krížence, združuje organizácia IFSS, A tieto opäť súťažia navzájom medzi sebou, v tzv. otvorených kategóriách. Keďže sa jedná o šprinty, preteká sa na okruhu 8 a 12 kilometrov.

Zvládol by takéto preteky aj netrénovaný pes?

Neodporúčam to. Psy, o ktorých som hovoril, majú prirodzenú náklonnosť a záujem o takúto prácu, majú k tomu hlavne genetické predpoklady. Akýkoľvek iný pes, ktorý sa s radosťou rozbehne po uvoľnení z vodítka, zároveň neznamená, že by v takomto behu chcel systematicky a vedome pokračovať ďalších 12 kilometrov, a ešte by k tomu ťahal za sebou náklad.
Ľudia často robia chyby, že očakávajú od psov, že budú rozmýšľať ako ľudia. Ale nie je to tak. Pes je pes, môžeme ho viesť len k tomu, čo má prirodzene rád. Prvoradou podmienkou mushingu je zdravie a dobrá nálada psa, jeho chuť takto pracovať a súťažiť na pretekoch s inými záprahmi. Musí ho to jednoducho povedané baviť.

Máme takýchto majstrov aj v radoch Banskobystričanov?

Áno zatiaľ som hovoril len o psoch, ale mushing je tímový šport – spolu za jeden povraz musia potiahnuť aj pes aj človek – musher. Pokiaľ pri záprahoch je hlavnou úlohou mushera vytrénovať záprah a jeho súhru, osobitne vodiacich psov – tzv. leadrov, ktorí záprah vedú, v kategóriách jednotlivcov musí pretekár pridať aj dobrú kondičku a lyžiarsku techniku. Práve takýchto majstrov máme aj medzi Banskobystričanmi. Je to Roman Reistetter – viacnásobný majster Európy a Sveta v kategórii skjoring a aj jeho dcéra Carla Reistetterová, ktorá vybojovala v juniorských kategóriách taktiež viac cenných kovov z európskych šampionátov.

Vráťme sa teda späť k pretekom. Na čo sa môžu ešte diváci tešiť?

Ako tradične na kulinárske špeciality, ktorých bude do sýtosti a kultúrny program na hlavnej tribúne. Slnko zabezpečuje organizátor 🙂

Môžu sa na svojich súťažiacich kolegov prísť pozrieť aj ich domáci miláčikovia?

Opäť to neodporúčam. A opäť nerozmýšľajme za svojich miláčikov. Tých to iste nebaví ísť sa pozrieť na iných psov v súťažnom nasadení a určitom vypätí. V strese sú aj jedni aj druhí. Dokonca pri strete psích súťažiacich a psích „divákov“ môže prísť aj ku kritickým situáciám, ktoré nemusia skončiť dobre.

Ako bude riešená doprava?

Králiky, čo sa týka parkovacích miest nenafúkneme, a tak opäť nám vypomohol partner SAD Zvolen, ktorý bude zabezpečovať kyvadlovú dopravu. Tá bude začínať na parkovisku pri futbalovom štadióne na Štiavničkách a zabezpečí prevoz návštevníkov podujatia na Králiky a späť. V prípade naplnenia parkovacích kapacít, čo vieme z minulosti, že sa udeje veľmi rýchlo, bude to jediná možnosť ako sa na Králiky dostať. Ešte chcem podotknúť, že presun lyžiarov na vleky nebude obmedzený.

Ďakujeme za rozhovor a želáme vydarené preteky!

er

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *