Rozhovor s Branislavom Slaným

V dňoch 21. – 22. januára 2017 sa na Králikoch pri Banskej Bystrici opäť  uskutočnia medzinárodné preteky psích záprahov VISEGRAD CUP 2017. O mieste pretekov, ich histórii, ako aj úspechoch banskobystrických musherov, sme sa porozprávali s riaditeľom pretekov Branislavom Slaným.

 Prečo Králiky?

Sú na to dva pádne dôvody. Prvým je samotné okolie Banskej Bystrice a Králik. Je to krajina s prekrásnou prírodou a kvalitnými bežkárskymi podmienkami. Tradícia pretekov Biela Stopa, ale aj množstvo rekreačných zimných turistov – bežkárov – tak si pamätám aj ja už ako dieťa okolie králického lyžiarskeho štadiónu a výlety smerom na Tajov či Skalku.

No a druhým dôvodom je aj silná musherská tradícia. Je to práve 15 rokov, čo Králiky hostili významné európske preteky psích záprahov Európsky pohár prvýkrát. Bolo to v roku 2002. Králičania sa tej úlohy zhostili výborne a popri Donovaloch zapísali na mapu európskeho mushingu ďalšiu destináciu – skvelé Králiky.

Ako pokračovala tradícia pretekov potom?

Nasledovala dlhšia pauza, až sa v roku 2012 podujalo Mesto Banská Bystrica spolu s obcou a najmä za výdatnej pomoci svojej organizácie Správa športových a telovýchovných zariadení oživiť túto tradíciu a zorganizovalo prvý ročník VISEGRAD CUP 2012 v podobe, v akej existuje dodnes.

Čím sú preteky typické?

Ako už z názvu vyplýva, typické sú silným zastúpením musherov najmä z krajín Vyšehradskej štvorky – Čiech, Poľska a Maďarska. Tohto roku si napríklad maďarská a poľská národná federácia mushingu zvolila naše preteky ako miesto konania ich národných šampionátov. To znamená, že pri záverečnom ceremoniáli budú dekorovaní nielen víťazi Visegrad Cupu, ale aj majstri Poľska a Maďarska.

Koho a čo teda na Králikoch uvidíme?

Očakávame účasť asi päťdesiatich musherov zo šiestich krajín. Súťažiť budú v šprinte, to znamená, že dĺžky tratí sú nastavené v rozmedzí 6 až 11 km, v závislosti od veľkosti záprahu. Kategórie sú rozdelené na dve veľké skupiny –  prvou sú kategórie severských psov s preukazom FCI – teda starí dobre známi „severania“ – sibírske husky, aljašské malamuty, grónske psy a samojedy. Druhú skupinu tvorí takzvaná otvorená trieda – teoreticky tú môžu štartovať všetky plemená psov, aj krížence, ale pravdu povediac šancu na výsledok majú len trénované plemená psov ako sú aljašské husky alebo európske saňové psy. V jednotlivých triedach je ešte rozdelenie podľa počtu psov v záprahu na dvojzáprahy, štvorzáprahy a päť a viac záprahy. Osobitnou kategóriou je skjoring, jediná kategória, kde sa nepoužívajú sane, ale pes ťahá bežkára na lyžiach.

Zvládol by takéto preteky aj netrénovaný pes?

To v žiadnom prípade, i keď  veľakrát nám  majitelia takýchto svojich hyperaktívnych miláčikov do záprahu ponúkajú 🙂 Nestačí, že pes má len chuť rozbehnúť sa a majiteľovi zdúchnuť. V mushingu sa jedná o systematickú prácu, kedy treba mať k tomu psíka so zodpovedajúcou genetickou výbavou a chuťou pracovať na jednej strane a ďalej treba tomu obetovať hodiny a hodiny sústavného tréningu na strane druhej. Pes počas práce v záprahu nesmie reagovať na iné vplyvy okolia, zastavovať sa a rozptyľovať niečím iným. Musí sa maximálne sústrediť na nástrahy trate a pokyny mushera. Niektoré záprahy dosahujú na pretekoch priemernú rýchlosť aj 30 km/hod. To už si vyžaduje majstrovstvo celého tímu – psov aj mushera.

Máme takýchto majstrov aj v radoch Banskobystričanov?

Absolútne uznanie si zaslúži niekoľkonásobný Majster sveta a Európy, práve v kategórii skjoring Roman Reistetter. Medaile z vrcholných európskych podujatí nosí už pekných pár rokov. V posledných rokoch mu zdarne sekunduje aj jeho dcéra Carla, najmä v juniorských kategóriách. Mne sa podarilo v roku 2007 získať titul Majstra Európy v kategórii štvorzáprah aljašských malamutov na stredné trate a v roku 2004 byť na Majstrovstvách Európy druhý. Ale to je už dávno 🙂 Teraz sa viac venujem organizovaniu pretekov ako pretekaniu.

Vráťme sa teda späť k pretekom. Na čo sa môžu ešte diváci tešiť?

Že sa budú mať kde najesť a napiť, a užiť si zábavu. Stánky s občerstvením a posedením budú pripravené, tak isto kultúrny program na hlavnej tribúne. Preteky ako také začínajú štartom prvého kola v sobotu o desiatej hodine a v nedeľu štartom druhého kola o deviatej. V čase od dvanástej do štvrtej budú na pódiu vystupovať skupiny rôznych žánrov, samozrejme že nebude môcť chýbať country.

A môžu sa na svojich súťažiacich kolegov prísť pozrieť aj ich domáci miláčikovia?

To by som neodporúčal. My ľudia robíme chybu, že rozmýšľame za našich psíkov ako by to boli ľudia. Oni nemajú záujem pozerať sa na iných psov. Naopak sú vystresovaní a nervózni z väčšieho počtu ľudí a najmä psov. Potom sú nervózne aj pretekajúce psy a konflikt je raz dva. Nie je to žiaduce a v blízkosti trate a areálu pretekov aj zakázané. Návštevníci podujatia radšej nech nechajú svojich miláčikov doma a zoberú si keď tak bežky. Trate počas pretekov uzavreté nie sú. Môžu si teda užiť aj pohyb na upravených stopách a zažiť atmosféru pretekov zblízka.

Ďakujeme za informácie a budeme tlmočiť 🙂

Ďakujem aj ja a rád by som sa rozlúčil pozdravom musherov: „MUSH!“

ek

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *