Pán Klus, získali ste si pomerne veľkú popularitu verejnosti ako známy politológ. Je všeobecne známe, že aj časť Banskobystričanov bola sklamaná, keď ste sa rozhodli vstúpiť do politiky.
To záleží, o ktorom vstupe do politiky hovoríme. Môj výsledok v posledných komunálnych voľbách, kedy som v obvode Rudlová-Sásová presvedčivo vyhral nenasvedčuje sklamaniu. Práve naopak.
Pýtam sa najmä na váš vstup do SaS a odchod z prorektorskej pozície na UMB pár týždňov po voľbách.
Áno, to už bola celkom iná záležitosť. A som rád, že sa na to pýtate, lebo dodnes mi tieto udalosti niektoré banskobystrické médiá radi pripomínajú. Dovoľte mi teda uviesť veci na pravú mieru. Po úspešných komunálnych voľbách, mi bolo nad slnko jasnejšie, že ako nezávislý politológ som skončil. A to napriek tomu, že som v nich kandidoval ako nestranník. Aktívny politik jednoducho nemôže byť nezávisle komentujúcim politológom. V tom istom čase mi pán Sulík ponúkol presadzovať moje návrhy na zmeny v rámci celoslovenskej úrovne prostredníctvom SaS. Na expertnej báze a mimo aktívneho členstva v strane. Apropo tej SaS, ktorá mala v tom čase preferencie na hranici zvoliteľnosti a väčšina odborníkov nad ňou lámala palicu. Preto vyčítať mi zištnosť, karierizmus, či prezliekanie kabátov, teda skutočne môže len niekto so zmyslom pre humor. O to viac, že som sa zároveň vzdal pozície prorektora a dodnes neexistuje jediný reálny príklad, že by moja spolupráca s SaS akokoľvek ovplyvnila výkon môjho nestranníckeho mandátu v MsZ.
Neľutujete ani dnes rozhodnutie spojiť sa s politickou stranou?
Určite nie. Zo strany na hranici zvoliteľnosti sme za pár mesiacov spravili druhú najsilnejšiu stranu na Slovensku. Verím, že aj vďaka reformnému programu v oblasti politického systému a stanoviskám, ktoré zaujímame v zahraničnej politike, ktorú zastrešujem.
Ste však v opozícii a nemáte reálnu šancu váš program presadiť
To máte pravdu. Je mimoriadne frustrujúce vidieť, ako vaša niekoľkomesačná práca na legislatívnom návrhu končí už v prvom čítaní len preto, že ste opozičný poslanec. Z dvoch desiatok návrhov, ktoré som navrhol, či spolunavrhol mi však prešli už dva a tretí je na dobrej ceste. Hovorím si, keď neprší aspoň kvapká a mňa to rozhodne v aktivite nezastaví. Navyše, pevne verím, že SaS nebude večne v opozícii a raz sa nám náš program – dlhodobo najlepší zo všetkých, podarí presadiť. Aj v politike som nevyliečiteľný optimista (smiech).
Prečo sa potom chcete uchádzať o mandát župana Banskobystrického kraja?
Banskobystrický kraj je môj domov. Narodil som sa tu, žijú tu moje deti, moji rodičia, moji priatelia. Nemôže mi byť ľahostajné, čo sa u nás deje. Ľudia v roku 2013 protestne volili „alternatívu“ a miesto nej dostali kraj, ktorý poslúžil ako rodinno-stranícky podnik a výťah do veľkej politiky. Navyše ľuďom, ktorí sa mentálne zabudli v 30-tych rokoch minulého storočia. Zatiaľ čo pán župan, riaditeľ jeho úradu a niekoľko ďalších zamestnancov vysedáva na schôdzi NR SR v Bratislave, kraj ďalej doslova premrháva svoj potenciál. Investori neprichádzajú, malé a stredné podnikanie stagnuje. Cesty sa opravujú bez akejkoľvek koncepcie, stovky mladých ľudí vzdelaných na krajských stredných školách z kraja natrvalo odchádzajú. A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Aj v tomto prípade však zostávam optimista a verím v zásadnú zmenu. Je čestné a férové, aby som ju občanom ponúkol a obhájil sám.
Po Banskej Bystrici sa ale šušká, že tieto voľby vám majú poslúžiť len ako váš výťah do Európskeho parlamentu, alebo kresla ministra zahraničných vecí. Ako vážne to teda s našim krajom myslíte.
Zachytil som podobné úvahy. Majú podobný zdroj ako špinavosti, ktoré sa mi dostávajú do uší o mojich protikandidátoch. Rád by som zdôraznil a dal aj verejný prísľub, že ihneď po úspešných voľbách a zložení županského sľubu vrátim poslanecký mandát v NR SR aj MsZ Banská Bystrica a budem sa naplno venovať kraju. Keď hovorím naplno, mám na mysli celých päť rokov. To znamená, že o post poslanca EP ani ministra zahraničných vecí sa uchádzať nebudem. Všetko svoje politické úsilie venujem výhradne Banskobystrickému kraju.
Spomínate špinavosti o vás a vašich protikandidátoch. O čo ide, kto za tým stojí.
Ako politológ som zdôrazňoval slušnosť a kompetentnosť v politickom živote. Reálny politický život ma naučil, že sú to na Slovensku ťažko dosiahnuteľné ciele. Ak ale všetci začneme od seba, tak sa nám to raz musí podariť. Aj preto by som na tomto mieste rád zdôraznil, že si svojich protikandidátov vážim a z mojej strany, ani strany môjho volebného tímu, či sympatizantov sa žiadna antikampaň organizovať nebude. Bez urážky, ale riešiť údajne pikantné pozadie kauzy „cícerka“, náboženskú orientáciu, komunálne ambície, či aktívne donášanie pre zločineckú organizáciu ŠTB mojich súperov, by bolo pod moju úroveň a nehodlám sa k nej znížiť.
Na súčasného župana ale útočíte prostredníctvom diskusií, médií ale aj v parlamente pravidelne?
Moment, toto treba zásadne rozlišovať. Všetko, čo som kedy o p. Kotlebovi a jeho strane napísal, či povedal, vychádzalo z jasných a dohľadateľných faktov. V žiadnom prípade teda nejde o útočenie, ale o pomenovanie reality. Obzvlášť, pokiaľ ide o náš kraj má pán Kotleba veľa čo vysvetľovať. Nejde pritom len o známe kauzy, ako boli 20 percentné odvody príjmov svojich podriadených na svoj súkromný účet, rušenie predstavení, festivalov, vešanie ruskej či čiernej zástavy na úrade. Pán Kotleba je vážne podozrivý z viacerých klientelistických praktík, ktoré sám tak rád kritizuje na strane SMER-SD. O šírení neonacistickej symboliky, či zahmlievaní a prekrúcaní minulosti ani nehovoriac. Okrem toho, nastal čas aby sa svojim voličom zodpovedal za to, ako naplnil svoj županský volebný program. Program, v ktorom sľúbil krajské podniky, v ktorých zamestná stovky či tisícky ľudí, obnoví zničené družstvá, vybuduje nájomné byty pre slušných ľudí a zlepší bezpečnostnú situáciu v kraji. To, že z programu nesplnil ani jediný bod, je rekord dokonca aj v slovenskej politike, kde už sme zvyknutí na všeličo. Okrem toho predpokladám, že i sám vedel, že občanom už na začiatku bohapusto klame, keďže na zrealizovanie takéhoto programu ako župan jednoducho nemá kompetencie. Takýto človek nemá v politike čo hľadať. Je hanbou nielen nášmu kraju, ale aj celej krajine. A toto mu ako jeho protikandidát budem pripomínať celú volebnú kampaň.
A toto si myslíte, že bude na úspech stačiť?
Samozrejme že nie. Už od marca postupne publikujem články, ktoré predstavujú moju víziu pre kraj. Tú nakoniec pretavíme do uceleného programu. Nechceme zostať nič dlžní našej povesti, a preto si dáme záležať na tom, aby bol opäť najlepší. Už na tom aktívne pracujeme spolu s politickými stranami a občianskymi aktivistami, ktorí ma podporujú.
Kto vám už sľúbil podporu?
Z politických strán SaS, OĽaNO, NOVA, OKS a sme práve tesne pred uzavretím dohody s KDH. Privítal by som ešte podporu SMK. Najmä na juhu Slovenska. Aj o nej už rokujeme. Nepriamu podporu mi už vyjadrili aj viaceré občianske iniciatívy. V Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Lučenci, či Rimavskej Sobote. Však nakoniec sám som pôvodne začínal ako občiansky aktivista a stále sa podľa možnosti do týchto aktivít zapájam.
Áno aj na našich stránkach ste sa objavili najmä v súvislosti s aktivitami v Banskobystrickom okrášľovacom spolku, či na podujatí Spájanie. V minulosti ste však boli aktívny aj s občianskym združením Aliancia nezávislých. Čo sa s ním stalo?
Po ohlásení mojej spolupráce so stranou SaS by asi bolo ťažko uveriteľné, keby som sa ďalej angažoval v združení pod názvom Aliancia nezávislých (smiech). Pripravil som jeho transformáciu a rezignoval na riadenie združenia i členstvo v ňom. Som rád, že sa našli aktivisti ochotní pokračovať v jeho pôvodnej myšlienke, združovať ľudí s ambíciou realizovať sa vo veciach verejných mimo politických strán. Budem držať Erike Karovej, ktorá sa na to odhodlala a s ktorou som spolupracoval na viacerých neziskových projektoch palce, aby sa jej túto myšlienku podarilo naplniť.
lk
Jeden komentár
Pingback: Priekopník – Rozhovor s Martinom Klusom – Martin Klus