STE MLADÍ A CHCETE SA STAŤ MODERÁTORMI? SÁROVA BYSTRICA JE TU PRE VÁS!

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici už 39 rokov pripravuje pre mladých ľudí vo veku od 15 do 25 rokov zaujímavú súťaž. Všetko sa v nej krúti okolo moderovania a moderátorov. Krajské kolo súťaže sa bude konať už tento mesiac 27. októbra 2016 v komornej sále SOS.

Súťaž mladých moderátorov SÁROVA BYSTRICA je veľmi populárna na celom Slovensku. Mladí ľudia vo veku od 15 do 25 rokov v nej dostávajú príležitosť verejne prezentovať svoje komunikačné schopnosti, čím si rozširujú  svoje možnosti uplatniť sa v mediálnej oblasti. A to všetko vzniklo na pôde Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici už pred tridsiatimi deviatimi rokmi. O histórii súťaže, ale aj o súčasných jej podobách sme sa porozprávali s metodikom SOS a koordinátorom SÁROVEJ BYSTRICE Marošom Krajčovičom.

Tridsaťdeväť rokov je už celkom úctyhodný vek nielen v ľudskom živote. O to viac je však zaujímavý pri cyklickom podujatí. Aké boli vlastne pohnútky a začiatky súťaže mladých moderátorov?

„Máte pravdu, že je to veľa rokov od prvých ročníkov súťaže SÁROVA BYSTRICA. Jej začiatky boli veľmi pragmatické a súťaž, ako podujatie vtedajšieho Okresného osvetového strediska, vychádzala z potreby nájsť vhodné typy ľudí, ktorí by boli schopní konferovať a uvádzať osvetárske  programy. Naviac aj vtedajšie štúdio Slovenského rozhlasu hľadalo nových hlásateľov a tak vznikla spoločná myšlienka usporiadať takúto súťaž. Na veľké prekvapenie zakladateľov súťaže bol o ňu nesmierny záujem z celého Slovenska a tak vznikla myšlienka pokračovať v nej.“

Hovoríte, že sa hľadali spolupracovníci. Zaujímalo by nás, či zo súťaže  vyšli nejaké známe tváre, napr. z obrazoviek alebo rozhlasového éteru?

Súťaže sa za tie roky zúčastnili stovky a stovky nielen mladých ľudí, pretože v začiatkoch neboli potrebné vekové kategórie. Tie vznikli, tiež z nevyhnutnosti až začiatkom tohto storočia. Ale pýtate sa na tváre obrazoviek či hlasy z éteru. Samozrejme, že súťaž sa stala pre viacerých z nich odrazovým mostíkom. Napríklad známa moderátorka relácie „Zmenáreň“ v STV Eva Pribylincová súťaž vyhrala. Priamo po súťaži nastúpili na moderátorské posty v RTVS napr. Lenka Stanková (dnes redaktorka TV Markíza) alebo Gabriela Tomajková (dnes moderuje a redakčne pripravuje Tele Reginu v RTVS). Tých osobností bolo však viacero (Simona Simanová – STV, Dominika Hyriaková – TA3, Martin Uram, Filip Roháček – hovorca primátora mesta, Paľo Biely – Rádio Hey, Nikola Stankovianská – regionálne rádio a TV v L. Mikuláši, skúsenosti zo súťaže zúročila aj bývalá Miss Slovenska Laura Longauerová a mnoho ďalších). Mnoho z bývalých účastníkov SÁROVEJ BYSTRICE dokonca v mediálnej oblasti aj podniká, mnohí moderujú rôzne podujatia a pod. Takže možnosti uplatnenia sa v tejto sfére sa účastníkom súťaže otvárajú.“

Hovorili ste, že z nevyhnutnosti bolo potrebné vytvoriť vekové kategórie v súťaži. Prečo?

„Bolo to skutočne nevyhnutné najmä kvôli množstvu mladých záujemcov. Zistili sme, že výkony pätnásť ročných sme nemohli v nijakom prípade porovnávať so staršími. Už len s ohľadom na ich bežné životné skúsenosti a vedomosti. Preto sme sa v roku 2004 rozhodli vyrovnať súťažiacim šance na úspešnú účasť a vytvorili sme dve vekové kategórie. Prvá je pre záujemcov od 15 do 18 rokov a druhá pre dospelých od 19 do 25 rokov. A osvedčilo sa. Dokonca je bežné, že viacero mladých ľudí absolvuje súťaž  párkrát v prvej kategórii a neskôr ju absolvuje aj v druhej kategórii a tak máme možnosť aj porovnávať ich rast, pretože súťaž nie je len a len o moderovaní.“

Je to súťaž v moderovaní, tak ako tomu máme rozumieť, že to nie je len o moderovaní?

„Našim cieľom je, aby súťaž pomohla mladým ľuďom nielen predviesť sa ako moderátori, ale aby získali aj pridanú hodnotu a tou je komunikácia na verejnosti. Súťaž sprevádzajú aj prípravné semináre, kde sa účastníci dozvedia nielen to ako si svoje vystúpenie pripraviť a presvedčivo sa ním prezentovať, ale dbáme na ich vystupovanie, správne používanie slovenčiny, správnu výslovnosť a pod. Čiže sa snažíme o to, aby  mládež získala komplexnejšiu prípravu do života. Zásady správneho vystupovania, verbálneho i neverbálneho prejavu im môžu pomôcť nielen pri súťaži, ale aj v bežnom živote.“

Pri čítaní propozícií súťaže sa dozvedáme, že účastníci absolvujú nejaké súťažné disciplíny. Ktoré sú to?

„Súťažné disciplíny sú zatiaľ štyri a vychádzajú z praxe dobrého moderátora. Štruktúra súťaže je upravená tak, že účastníci sú zaradení do tzv. štvorčlennej vysielacej zmeny, ktorá prechádza celou súťažou v simulovanom živom vysielaní. V prvej disciplíne sa predstaví každý adept čítaním spravodajstva. V druhej sa predstaví ako moderátor vlastnej relácie a jeho úlohou je prispôsobiť aj výkon celej zmeny. Tretia disciplína vnáša do súťaže trocha vtipu a odľahčenia v interpretácii reklamných textov. Veľmi dôležitá je štvrtá disciplína a tou je vedenie zaujímavého rozhovoru s hosťom relácie. Takto sa nám predvedie každý súťažiaci vo viacerých polohách a odborná porota môže vidieť komplexnejší pohľad na uchádzača o post moderátora.“

Je to veľmi zaujímavé. Kedy sa uskutoční tohoročná súťaž SÁROVA BYSTRICA a čo je potrebné urobiť, aby sa mladý človek mohol súťaže zúčastniť?

„Ako som už spomínal, súťaž SÁROVA BYSTRICA je celoslovenská a predpoklad účasti vo finále, kam sa nemožno prihlásiť je, že mladý človek úspešne absolvuje krajské kolo. Pre banskobystrický kraj sa bude táto časť konať 27. októbra 2016 od 9.00 hod. v komornej sále SOS. Je potrebné sa prihlásiť do 17.10.2016 do 15.00 hod. zaslaním elektronickej prihlášky na adresu mkrajcovic54@gmail.com. Záujemcovia nájdu tlačivo prihlášky na našej webovej stránke www.sosbb.sk v sekcii umelecké slovo / Sárova Bystrica. Stačí si ju stiahnuť, vyplniť a zaslať na uvedenú mailovú adresu. Bližšie informácie záujemcom radi poskytneme aj na tel. čísle 048/412 52 06 v pracovných dňoch od 9.00 do 15.00. Už teraz sa tešíme na účasť čo najväčšieho počtu uchádzačov a potom tým najúspešnejším v oboch kategóriách budeme držať palce v celoslovenskej konkurencii  24. a 25. novembra na celoštátnom finále, ktoré organizuje tiež Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici vo svojich priestoroch.“

Ďakujeme za rozhovor a zaujímavú ponuku pre našu mládež.

ek, foto: archív SOS

Pozri tiež

Sárova Bystrica 2016 – víťazi finále sú známi

Finále Sárovej Bystrice 2016 bolo opäť na vyššej úrovni ako po minulé roky. Nádejní moderátori …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *