Začiatky florbalu a cesta k titulu

Zdenko Babík je trénerom florbalu už siedmy rok. Z obyčajného školského krúžku trpezlivou prácou vytvoril družstvá, ktoré sú konkurenciou súperov na celoslovenskej úrovni. Aké boli začiatky a cesta k titulu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Keď sa povie florbal, mnohí stále nevedia o aký šport ide. Predstavíte nám ho?

Florbal je kolektívny halový šport, podobný hokejbalu. Pôvodne sa vyvinul v USA a do Európy ho doniesli švédski študenti. Rozmery ihriska sú 40×20 m, ihrisko obklopujú špeciálne florbalové mantinely. Hrá sa s piatimi hráčmi v poli, florbalovými hokejkami, jedným brankárom bez hokejky a so špeciálnou umelou loptičkou s dierkami. Cieľom hry je dopraviť loptičku do bránky súpera. Podobne ako pri iných podobných hrách, akým je napríklad hokej. Vo florbalovom svete sa rozpráva vtip: „Viete prečo sa hrá hokej na ľade? Inak by hrali florbal“.

Začali ste trénovať s dievčatami na základnej škole. Ako vznikla prvá myšlienka skúsiť práve florbal?

To už je naozaj história, bolo to v roku 2010, keď som ako začínajúci učiteľ začal učiť na ZŠ Moskovská 2, v Banskej Bystrici. Ako dlhoročný atlét (chodec) som mal vždy blízko ku kolektívnym športom. K florbalu som sa dostal vďaka spolužiakovi z VŠ, ktorý začal viesť krúžky v miestnej škole. Prebral som od neho to, čo začal, bolo to pre mňa len spestrenie času. Nikdy by som nepovedal, čo z toho všetko vznikne. Netrénoval som len dievčatá, ale aj chlapcov, ktorí hrali svoje regionálne súťaže, no s babami som začal v roku 2011 hrať 1.ligu žien, čo bola celoštátna liga.

Začiatky bývajú ťažké, ako to bolo u vás?

Presne tak, boli ťažké. Ale ja mám povahu človeka, ktorý má rád výzvy, trpezlivú prácu a ide si za svojím cieľom. Všetko bolo treba zabezpečiť; dresy, cestovné, deti si museli všetko platiť sami a pre mňa sa to stalo dobrovoľníctvo. Zápasy boli náročné aj z výsledkového hľadiska, keď sme dostávali veľa gólov a odchádzali zo zápasu ako porazení. Postupne sa to zlepšovalo a ovocie prišlo v sezóne 2014/2015 a ligu sme vyhrali.

Postupne prichádzali úspechy. Ktoré si ceníte najviac?

Výsledky sú krásne, keď sa darí. U detí si cením tu zanietenosť, chuť, energiu, radosť z hry, keď sa podarí vyhrať zápas je to len bonus. V mládežníckych kategóriách je toho dosť, ale spomeniem len pár:

  • 2 x 3. miesto, školské M-SR dievčat Základné školy, ZŠ Moskovská 2, Banská Bystrica,
  • 1 x 3. miesto, školské M-SR dievčat Stredné školy, Športové gymnázium, Banská Bystrica,
  • majster regiónu stred a 3. miesto M-SR v kategórií mladšia prípravka,
  • u žien a v celoštátnej lige je to určite výhra v 1.lige žien v sezóne 2014/2015 a postup do extraligy, v ktorej stále pôsobíme.

Čo vás na práci trénera baví a čo je ťažké?

Je to jednoduché. Že sa deti a moji zverenci zlepšujú, majú z hry radosť. V jednej vete málo napísané, ale hodnota je vysoká. Určite toho ťažšieho je viac:

– neustály kolotoč aktuálne pri 10 družstvách,

– príprava na tréningy a zápasy,

– financovanie, zháňanie každého eura, aby sme fungovali,

– môj voľný čas, na úkor rodiny,

– administratíva.

Hrávate florbal aj vy?

Dlho som loptičku na tréningu naháňal spolu s deťmi. S babami, ktoré som trénoval pre celoštátnu ligu, som trénoval pravidelne, teraz z odstupom času je to už len sem tam. Je to pohybovo náročná hra, ktorá je veľmi behavá. Zápasy som hral len rekreačne, sem tam si zahrám turnaj, nič oficiálne. Držím sa pozície trénera, šoféra, manažéra a predsedu klubu.

 

Banská Bystrica je Európskym mestom športu pre rok 2017, cítite väčšiu podporu?

Ako klub necítime, cítim však väčšiu podporu na zorganizovanie podujatí v našom meste pre titul Európske mesto športu 2017, ktorým sa mesto Banská Bystrica hrdí. Ako klub sa zapojíme a chceme na vysokej úrovni zorganizovať M-SR v kategóriách mladších žiačok a junioriek. Takéto podujatia sa ešte v Banskej Bystrici v športe akým je florbal nekonali.

Kde môžu diváci vidieť vaše zápasy a aké sú vaše ciele v tejto sezóne?

Celoštátne zápasy Extraligy a 1. ligu žien hráme v ŠH Badín a taktiež tam hrajú svoje zápasy aj naši dorastenci.

Mládežnícke družstvá, mladšia a staršia prípravka, mladší žiaci, mladšie a staršie žiačky hrajú svoje zápasy v telocvični ZŠ Moskovská.

Čo by ste odkázali športujúcej mládeži a čo by ste si želali v roku 2017?

Chuť športovať. Úplne jednoducho. Hýbte sa vždy a všade, je to pre vaše zdravie a telo vám to neskôr vráti.

mp, foto: archív ZB, Kapusta

Pozri tiež

Foto: Krajský turnaj vo floorballe – tri dni plné zážitkov

V meste pod Urpínom sa od 12. do 14. februára uskutočnil jeden z krajských šampionátov …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *