S preukazom ŤZP ste aj v roku 2017 oslobodení od platenia e-známok

Držitelia parkovacích preukazov pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) môžu aj v roku 2017 jazdiť po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne. Podľa hovorkyne Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Evy Žgravčákovej pritom platí registrácia oslobodenia od platenia diaľničnej známky z roku 2016 aj pre rok 2017.

„To znamená, že oslobodené vozidlá nemusia o registráciu žiadať opätovne,“ vysvetlila Žgravčáková.

Registrácia oslobodenia od platenia je podľa jej slov platná dovtedy, kým sa nezmenia podmienky registrácie, teda ukončenie platnosti parkovacieho preukazu ŤZP. Pripomenula však, že od 1. januára 2016 sa zmenil postup pri podávaní žiadosti o oslobodenie od platenia úhrady. Od tohto dátumu sa žiadosti podávajú priamo cez internetový portál eznamka.sk alebo prostredníctvom vybraných obchodných miest.

„Žiadosti o oslobodenie od platenia úhrady sa už neposielajú poštou na adresu našej spoločnosti,“ vysvetlila Žgravčáková.

Vybrané obchodné miesta nájdu motoristi v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach. Ich presné adresy sú zverejnené na stránke eznamka.sk. K registrácii motorista podľa hovorkyne potrebuje správne a úplne vyplnenú žiadosť, kópiu parkovacieho preukazu ŤZP a kópiu osvedčenia o evidencii vozidla alebo technického osvedčenia vozidla.

„Oslobodenie od platenia úhrady sa vzťahuje len na vozidlo, ktoré bolo zaregistrované ako oslobodené,“ upozornila hovorkyňa.

Spoplatnené diaľnice však možno po registrácii vozidla využívať aj vtedy, ak v aute nesedí držiteľ parkovacieho preukazu ŤZP.

„Podmienkou však je, aby toto vozidlo bolo riadne zaregistrované ako oslobodené od úhrady,“ doplnila hovorkyňa.

Zdroj a foto: tasr

6 komentárov

 1. Dada

  Nie je preukaz ako preukaz. Platí to pre všetky preukazy? Či len s červeným pruhom. Mám preukaz ZTP a nemám takéto výhody. Viem, že takéto výhody majú ľudia, čo by mať nemuseli. Tak aká spravodlivosť.

  • Katarina

   nije to pravda, že vyhody maju ľudia, čo by nemali )Máme ŤZP preukaž so sprievodom a červeným pásom, je plneležiaci , nevidiaci 14 ročný chlapec s viacerými vážnymi diagnozami a vy trvdíte, že by nemal mať zadarmo diaľničnú známku?

 2. Erika

  som drzitelka ZTP s cervenym pruhom. nemam parkovaci preukaz.mam narok na e znamku zdarma teda som oslobodena od jej poplatku

 3. Katarina

  Ziadala som o e znanku a ziadost ste zamietli. Takze to nie je pravda.

 4. Som drzidel preukazu ZTP,bez cerveneho pruhu,mam narok na parkovacie miesto osobneho vozidla,v pripade dialnicnej znamky?prosim vas som onkologicky a neurologicky pacient a nikto mi to nevie vysveit?

 5. Jozefina

  Dobry vecer som drzitel preukazu tzp s cervenym pasom a som ortopedicky pacient ked som ziadala iba o parkovaci preukaz tak mi to 2krat zamietli mam pohybove problemy tak sa prosim pytam mam alebo nemam narok na parkovaci preukaz dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *