Sledovaním spotreby tepla môžu domácnosti ušetriť

Do konca budúceho roka by sa mali v bytových domoch inštalovať meradlá, ktoré umožnia rozpočítať skutočne spotrebovanú energiu. Túto povinnosť zavádza európska smernica o energetickej efektívnosti, podľa ktorej by mal byť spotrebiteľ zároveň informovaný o svojej spotrebe energií častejšie ako raz ročne.

Pokiaľ má bytový dom viac ako 500 štvorcových metrov (m2) a je zásobovaný centrálnym zdrojom tepla, je do konca roka 2016 povinnosť nainštalovať pomerové rozdeľovače tepla alebo iné určené meradlá.

Takéto merače chýbajú rok a pol po prijatí novely zákona o tepelnej energetike v približne 20 % bytov na Slovensku.

Okrem potreby rozúčtovania energií za teplo a vodu na základe skutočnej spotreby smernica ukladá povinnosť informovať spotrebiteľa o jeho spotrebe energií, a to nielen raz ročne, ako je to dnes, ale aj v kratších časových intervaloch.

Takéto poskytovanie informácií je však možné vtedy, ak budú bytové domy vybavené vhodnou technológiou. Oplatí sa vybrať si taký systém zberu a spracovania dát spotrebovaných energií, ktorý je založený na rádiovej technológii. Nájomníci, ktorí sú častejšie informovaní o spotrebách, sú podľa prieskumov úspornejší než ich susedia. Integráciou rádiového systému na internetový portál môžu vlastníci bytov, ako aj správcovia sledovať a porovnávať svoju spotrebu energií a vody v kratších časových intervaloch. Sledovaním spotreby môžu v domácnosti ušetriť až 9 % nákladov na energiu za teplo.

ilustr. foto tasr

Pozri tiež

Mestskí lesníci zasadia tento rok vyše 52-tisíc nových stromčekov

Lesy okolo Banskej Bystrice sú veľkou zásobárňou pitnej vody, nielen pre mesto, ale aj pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *