Slovensko očakáva ponuku ohľadom stíhačiek Gripen od Švédov už čoskoro

Slovensko by v najbližšej dobe malo dostať ponuku zo Švédska ohľadom stíhačiek JAS-39 Gripen. Švédska strana však už podľa ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS) neráta s možnosťou prenájmu letových hodín, ale s lízingom stíhačiek alebo ich predajom. Uviedol to minister počas pondelkového (21. 11.) cvičenia Renegade 2016 na vojenskej leteckej základni v Kuchyni.

„O pár týždňov máme dostať ponuku zo Švédskeho kráľovstva, samozrejme ostatné záležitosti sú otvorené, tak ako je uznesenie vlády,“ uviedol Gajdoš.

Vládny kabinet koncom septembra umožnil, aby ministerstvo mohlo rokovalo nielen o prenájme letových hodín, ale aj o kúpe, prípadne lízingu stíhačiek.

„Prenájom švédske kráľovstvo ukončilo, alebo nechce to takýmto spôsobom, takže sú tam dve možnosti,“ dodal Gajdoš.

Rezort obrany môže podľa uznesenia vlády rokovať o obmene stíhacieho letectva aj s inými krajinami. Gajdoš ešte v septembri označil rokovania so Švédskom za prioritu. Výhody gripenov videl v prípade projektu spoločnej ochrany vzdušného priestoru s Českou republikou. Gripeny sú totiž už viac ako desať rokov vo výzbroji českej armády, ktorá si ich prenajíma.

Slovenská armáda má v súčasnosti vo výzbroji stíhačky Mig-29. Ich prevádzku zabezpečuje abonentná zmluva, ktorú predchádzajúce vedenie ministerstva predĺžilo, a to na obdobie troch rokov s možnosťou skrátenia o jeden rok. Údržba súčasných stíhačiek je tak zabezpečená do roku 2019. Abonent mal pôvodne skončiť v tomto roku.

Slovensko začalo so Švédmi rokovať o prenájme letových hodín na stíhačky JAS-39 Gripen v marci minulého roka.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *