Spustenie Volebného kompasu EÚ&Ja

S blížiacim sa termínom európskych parlamentných volieb v roku 2024, Európsky Univerzitný Inštitút vo Florencii (EUI) a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB) s radosťou oznamujú spustenie volebného kompasu EÚ&Ja (volebnej poradnej aplikácie (VAA)), ktorý pomôže občanom Európskej únie urobiť informované rozhodnutie pri výbere svojich zástupcov do Európskeho parlamentu.

Tím z Univerzity Mateja Bela sa do prípravy EÚ&Ja zapojil v rámci dlhodobej spolupráce s Robert Schumann Centre for Advanced Studies na EUI, skrz projekt BRRIDGE.

EÚ&JA nie je len ďalším nástrojom na podporu informovaného hlasovania; je to komplexná platforma, ktorá sa opiera o rozsiahly výskum a odborné znalosti v oblasti VAA. Na základe spolupráce medzi Európskym Univerzitným Inštitútom vo Florencii a univerzitami v Lausanne a Luzerne, ako aj odborníkmi naprieč celou EÚ vznikla užívateľsky prívetivá online aplikácia, ktorá poskytuje viac než 30 politických vyhlásení, zahŕňajúcich širokú škálu súčasných politických otázok a hodnôt v európskej politike.

EÚ&Ja sa vyznačuje silným vedeckým zázemím a politickou neutralitou. Jej cieľom je poskytnúť voličom jasný prehľad o európskej volebnej kampani a jednotlivých pozíciách, pričom neuprednostňuje žiadnu politickú stranu alebo skupinu strán.

„Spustenie aplikácie EÚ&Ja predstavuje dôležitý míľnik v snahe podporiť informované a zodpovedné hlasovanie v nadchádzajúcich európskych parlamentných voľbách. Sme presvedčení, že táto platforma poskytne občanom hodnotný nástroj na získanie informácií o politických stranách a ich postojoch k dôležitým európskym otázkam,“

povedal dr. Róbert Vancel, člen tímu Univerzity Mateja Bela.

Aplikácia EÚ&Ja ponúka užívateľom vedecky podložené odporúčania, užívateľsky prívetivé rozhranie a viacjazyčnú podporu vo viac ako 20 jazykoch, čím zabezpečuje prístupnosť pre občanov celej Európy.

Od svojho prvotného predstavenia v roku 2009 sa aplikácia postupne inovuje a rozširuje svoj dosah. S rekordným počtom 1,28 milióna používateľov vo voľbách v roku 2019 si EÚ&Ja získala dôveru a popularitu. Bola tiež úspešne replikovaná pre dôležité národné voľby, vrátane tých parlamentných na Slovensku, v roku 2023.

Okrem pomoci voličom poskytuje EÚ&Ja cenné vedecké údaje pre výskumníkov a odborníkov zaoberajúcich sa politickými stranami a voľbami, čo prispieva k rozvoju politického výskumu v Európe.

Občania EÚ sú vyzývaní, aby využili aplikáciu EÚ&Ja a podporili informované hlasovanie v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2024.

Pre prístup ku kompasu a viac informácií navštívte stránku https://euandi.eu/ .

UMB, Dana Straková

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *