Stretnutia na sídliskách. S čím sa ľudia obracali na primátorku?

Uplynulý týždeň sa vo Zvolene niesol v duchu stretnutí primátorky s obyvateľmi mesta. Desiatky ľudí si prišli vypočuť plány vedenia do budúcnosti, alebo položiť otázku, ktorá ich trápi. Mohli tak urobiť priamo na svojom sídlisku, primátorka prišla za nimi.

Februárové stretnutia sa vo Zvolene pomaly stávajú tradíciou. Motiváciu vycestovať za ľuďmi priamo na sídlisko vysvetľuje primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová nasledovne:

„Nie každý má možnosť navštíviť ma priamo v úrade. Zamestnaný človek za mnou ťažko príde počas svojej pracovnej doby aj v prípade, že ho niečo obzvlášť ťaží. Preto som sa rozhodla, že ľudí navštívim priamo na ich sídlisku.“

Každé stretnutie začalo „odpočtom“, primátorka obyvateľov jednotlivých sídlisk informovala, čo sa v uplynulom roku podarilo urobiť. Z úspechov najviac rezonovalo získaných 6,5 milióna eur z eurofondov a iných grantových mechanizmov.

„Ide o peniaze z mimorozpočtových zdrojov, ktoré nijak nezaťažia obyvateľa mesta, napriek tomu ich pocíti. Napríklad v podobe možnosti cestovať novými autobusmi MHD, umiestniť dieťa v zrekonštruovanej škôlke či zúčastniť sa kultúrneho podujatia v reprezentatívnych priestoroch Starej radnice.“

Spolu teda mesto získalo z cudzích zdrojov približne pätinu svojho celoročného rozpočtu, primátorka však verí, že získaných peňazí bude ešte viac:

„Už dnes plánujeme zapojiť sa do ďalších výziev, ak budeme úspešní, uvedené číslo určite nie je konečné. Ostane tak viac peňazí napríklad na tie menšie veci, ktoré ľudia žiadajú na stretnutiach.“

A tých bolo neúrekom. Diskusia sa často točila okolo stavu ciest a chodníkov, umiestnenia kontajnerov či posilnenia liniek MHD, prítomní viackrát ocenili „oživenie“ námestia. Primátorka trpezlivo vypočítavala jednotlivé práce, ktoré sa uskutočnili priamo na sídliskách, pričom nebočila ani od ťažkých otázok. Aktuálnou sa stala tohtoročná zimná údržba, pri ktorej priznala, že čistenie chodníkov a zastávok MHD nebolo celkom zvládnuté.

„Je pravda, že nasnežilo viac ako po iné roky, no to určite nemôže byť argument. Viem, že ľudia mali v kalamite problém prejsť cez ulicu, čo by sa stávať nemalo. Vyvodila som osobnú zodpovednosť voči kompetentným, verím, že podobná situácia sa už viac opakovať nebude,“ uviedla zvolenská primátorka.

Na stretnutiach primátorku sprevádzal prednosta mestského úradu Jozef Mikuš, ktorý ocenil aktivitu obyvateľov:

„Viac očí viac vidí. Som veľmi rád, keď nás obyvatelia upozornia na problém, ktorý ich trápi. Vecí, ktoré musíme denne riešiť, je obrovské množstvo, stane sa, že si niekedy nevšimneme maličkosť, ktorá ľuďom môže zlepšiť ich život. Pritom je často možné vyriešiť ju v priebehu niekoľkých dní.“

Príkladom sú nainštalované zábradlia, opravené detské ihriská či osadené lavičky, ktoré obyvatelia sídlisk žiadali na stretnutiach pred rokom.

„Aj tentoraz sme pozorne počúvali, robili sme si poznámky. Všetky pripomienky detailne vyhodnotíme a pokúsime sa vyhovieť všetkým oprávneným požiadavkám,“ uzavrela tému stretnutí s obyvateľmi mesta jeho primátorka.

TS: Martin Svatuška

Pozri tiež

Banskobystrický kraj hľadá nájomcov do projektu OSMIČKA

 Budova bývalého gymnázia vo Zvolene sa mení na moderný objekt, v ktorom obyvatelia nájdu sociálne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *