Stromčeky si vlastnoručne vysadia deti zo 144 základných škôl

Spoločný projekt podniku Lesy SR, Banská Bystrica, a občianskeho združenia Mladý záchranár „Zasadil som strom“ prilákal tento tok po vlaňajšej premiére žiakov 144 základných škôl (ZŠ) na Slovensku. Ako prví v roku 2015 dostanú možnosť zasadiť si vlastnoručne niekoľko stromčekov žiaci ZŠ vo Vígľaši v okrese Zvolen. Prvá výsadba stromčekov sa uskutoční v stredu (25. 3.) o 8.00 h pri ZŠ Vígľaš.
„Cieľom viacročného celoslovenského projektu je umožniť všetkým deťom, aby si mohli zasadiť niekoľko sadeničiek stromov a prostredníctvom osobného zážitku tak získať bližší vzťah k prírode,“ informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
„Je to úžasný úspech,“ komentoval množstvo škôl zapojených do projektu predseda združenia Mladý záchranár Samuel Hruškovic. Predbežný záujem bol ešte o dve desiatky škôl väčší. „Chceme, aby deti prežíva viac času v prírode a menej pri televízoroch a počítačoch,“ dodal Hruškovic.
Projekt sa však neobmedzuje iba na lesné pozemky, podľa možností uvažuje aj o výsadbe ovocných či okrasných stromov.
„Tam, kde podnik Lesy SR nemá vhodné pozemky s plánovanou výsadbou, sa partneri pokúsia zapojiť do výsadby aj iných obhospodarovateľov lesa alebo i majiteľov nelesných pozemkov s okrasnými či ovocnými drevinami,“ povedal Rezek.
Prvými školami, ktoré sa k projektu v minulom roku pripojili, boli ZŠ v Divíne v okrese Lučenec a ZŠ v Blatnici pri Turčianskych Tepliciach, kde projekt oficiálne otvorili.
Lesy SR sú obhospodarovateľom takmer polovice lesných pozemkov na Slovensku. V rámci projektu zabezpečujú vhodné pozemky určené na výsadbu stromov, sadeničky a náradie, občianske združenie zasa jeho koordináciu s ostatnými inštitúciami a školami.

■tasr■

Pozri tiež

Výzva zapojenia sa do kampane Medzinárodného dňa lesov 2019 prijatá!

21. marec. Deň, kedy je dôležité oslavovať lesy a stromy a zvýšiť povedomie o význame …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *