Svetový úspech slovenských juniorských raketových modelárov

Slovenskí reprezentanti, juniorskí raketoví modelári Michal Žitňan (16) z Trenčianskej Teplej a Simon Bolfa (18) z Prievidze sa umiestnili v celosvetovom rebríčku v tomto roku na prvých dvoch miestach.

„Je to mimoriadny úspech slovenského raketového modelárstva. Je o to cennejší, že obaja reprezentanti sa umiestnili na čelných miestach ako juniori aj medzi dospelými raketomodelármi,“

informoval Ján Mečiar, tréner druhého v tabuľke Simona Bolfu z Raketového modelárskeho klubu pri Centre voľného času Spektrum v Prievidzi.

„Tento rebríček totiž zostavuje Medzinárodná letecká federácia (FAI) bez ohľadu na vekové kategórie, na základe dosiahnutých výsledkov na majstrovstvách sveta a podujatiach Svetového pohára. V tomto roku FAI hodnotila 635 modelárov z 23 krajín sveta,“

doplnil Mečiar. Podľa neho pri hodnotení zavážilo, že okrem vynikajúcich výsledkov rámci pohárových súťaží, sa obaja vo svojich kategóriách stali majstrami sveta na tohtoročných juniorských majstrovstvách sveta v ukrajinskom Ľvove.
Pre prvého v rebríčku Michala Žitňana je tento úspech o to významnejší, že ako 16-ročný, porazil svojho otca Michala Žitňana st. (50), tiež úspešného raketového modelára, ktorý v tabuľke skončil na piatom mieste. Obaja sú členmi Klubu raketových modelárov v Dubnici nad Váhom. Otec je svojmu synovi prakticky trénerom. Pre Simona Bolfu je druhé miesto dobrým predpokladom do budúcnosti. V roku 2017 bude už súťažiť v kategórií dospelých, kde sú oveľa náročnejšie pravidlá a technické kritéria pre jednotlivé modely.

zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *