Foto: Tajovská kopa aj Králický vodopád – spravte si výlet

Dva nádherné prírodné skvosty neďaleko od seba sa nachádzajú len pár kilometrov od Banskej Bystrice.

  Sú nadherné v každom ročnom období a za každého počasia. Ale v zime pri mrazoch sú predsa len jedinečné. Ak máte chuť na výlet a nechcete ísť ďaleko, tento tip je ako stvorený pre Vás. Navyše v Tajove si môžete spestriť program aj návštevou pamätného domu  izby J.G.Tajovského a pamätnej izby J.Murgaša, zároveň aj pamätník a model nedoceneného vynálezu rodáka z tejto čarovnej obce pri Banskej Bystrici. Čo vynašiel? prečítajte si tu. 

  Počasie je premenlivé a premenlivá je aj podoba Tajovskej kopy, či Králického vodopádu. Vždy sú iné a aspoň raz za život sa oplatí ich vidieť. Tajovská kopa sa nachádza blízko obce a dostanete sa k nej keď od Banskej Bystrice vojdete do Tajova a na druhej odbočke po ľavej strane pôjdete až na jej koniec. Nie je to ďaleko a preto je tento prírodný výtvor aj pomerne často navštevovaný.

Ak nemáte tú možnosť ísť sa tam pozrieť, môžete si pár záberov pozrieť tu:

Králický vodopád je dostupný z dvoch strán. Ak sa chcete presjť aj Králickou tiesňavou, pod známou ostrou zákrutou na Králiky je orientačná tabuľa a tam aj začína chodník vedúci až k samotnému vodopádu. celá prechádzka trvá pohodovým tempom asi 20 minút. Dá sa k nemu prísť aj z druhej strany, keď od Obecného úradu na Králikoch sa vydáte smerom hore a v najbližšej zákrute sa dáte doľava na vedľajšiu cestu, kde je aj tabuľka ukazujúca smer. Po kľukatej ceste zídete pomedzi domy až k potoku, cez ktorý prejdete a smerom do lesa sa vydáte v ústrety nádhernému vodopádu. Táto trasa je kratšia, ale turisti bez áut zvyknú prejsť z jednej strany na druhú a vychutnať si tak všetko vrátane výhľadu, ktorý je vysoko nad vodopádom. Tí odvážnejší sa neraz odhodlajú nazrieť dole aj z miest, ktoré sú už ale nie bezpečné pre každého, veď ak sa tam raz vydáte tak uvidíte sami. A tí, ktorí tam už boli vedia o čo ide. Každopádne oplatí sa…

mp

Králický vodopád :

 

Pozri tiež

Video│Z gauča do prírody – Tajovský raj

V ďalšej časti relácie Z gauča do prírody sme navštívli Tajov a jeho blízke aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *