TANKOČÍKODROM A PLÁTANIE CIEST

Na základe podnetov od občanov sme sa vybrali do Sásovej zmapovať stav chodníkov a ciest, ktoré mesto, a okrem iného aj firma MIS, opravuje za naše peniaze.

Po neskutočne dlhej rekonštrukcii zdevastovanej Tatranskej ulice a časti Starohorskej sa ukazuje, že situácia je ešte horšia ako by sa mohlo zdať. Mamičky s kočíkmi v Sásovej nepotrebujú žiadne fitness centrum ani posilňovňu. Postačí im prechádzka s kočíkom po nádherne upravených chodníkoch.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Sásová v tomto rozhodne nezaostáva. Špeciálne cvičisko sa nachádza v oblasti od zastávky MHD oproti poliklinike na Rudohorskej ulici a zo značným prevýšením sa tiahne až po veľké parkovisko na Pieninskej. Ide zrejme o viacúčelové stredisko vrcholových športov, kde si mamičky môžu zadarmo precvičiť svoje svaly a deti v kočíkoch si môžu vychutnať „príjemné hojdanie“ pri prejazde cez prekážkovú dráhu. Alebo  je to skôr Sparťanská dráha,  na ktorú mesto, či poslanci za Sásovú nedajú dopustiť, keďže ide o unikát a hovorí sa, že je snaha zapísať tento bezbariérový skvost do Guinessovej knihy rekordov.

„S malou chodíme len na blízke ihrisko, ak potrebujem ísť na poštu, idem radšej sama a malú dám k mame. S kočíkom dole neprejdem, bábo má len 4 mesiace, nechcem z nej vytriasť  dušu,“ posťažovala sa s úsmevom čerstvá mamička, ktorá býva v jednom z „výškových“ panelákov na Rudohorskej ulici.

Chodníky v Sásovej sú v neprijateľnom stave a vážne ohrozujú nielen bežných chodcov, ale najmä tých, na ktorých by malo všetkým záležať najviac, naše deti. Kto je za tento stav zodpovedný? Zadáveteľom je mesto a údržba komunikácií v meste je zabezpečovaná  už dlhé roky firmou MIS, ktorá je na svojich stránkach prezentovaná takto :

   „Firma Milan Smädo – MIS, údržba ciest a komunikácií vznikla 1.8.1991 ako jedna z firiem zameraných na služby v meste Banská Bystrica v oblasti údržby a opráv mestských komunikácií. Minulý rok si pripomenula 15 rokov úspešného pôsobenia na Slovenskom trhu. Od svojho vzniku vyniká kvalitnou, rýchlou a hlavne estetickou prácou.“

Nuž verme, že si na svojom dobrom mene bude zakladať aj naďalej a občania sa dočkajú rýchlej a hlavne estetickej práce v prospech ľudí najväčšieho banskobystrického sídliska.

Cesty a ich spôsob údržby formou „plátania“ však asi s estetikou a efektivitou majú málo spoločného. Zaplátanie jamy na rušnej cestnej komunikácii je ako náplasť na otvorenú ranu – ak náplasť odpadne, rana sa otvorí znova.

„Aj keď je predpísaná 50-ka a v zákrute Vás prekvapí kanál 5 -7 cm pod úrovňou vozovky, vyhnúť sa mu nie je ľahké. Takisto diery po starých záplatách predstavujú skôr ohrozenie cestnej premávky a bezpečnosti. Nechápem kam idú peniaze, keď kedysi bolo možné kvalitne meniť doslova celé cesty a dnes tu plátame ako žobráci a tvárime sa, že je to v poriadku,“ rozčúlil sa pán Ján, vodič z povolania, ktorý aj s manželkou žije v Sásovej viac ako 15 rokov.

Stojí za to financovať znova a znova plátanie ciest, je to efektívne? Všimli ste si ako sa opravuje napríklad rýchlostná cesta z Banskej Bystrice do Zvolena? Nemalo by to byť príkladom? Alebo je viac estetické napríklad toto :

_DSC1150

Ide predsa nielen o bezpečnosť, ale aj o vizitku nás všetkých obyvateľov Banskej Bystrice. Chceme byť na svoje mesto pyšní a nie hanbiť sa za to v akom stave je.

Veríte, že sa  odpovede vo forme skutkov dočkáme?

Skôr než si odpoviete skúste si pozrieť bohatú galériu kvality chodníkov a ciest na sásovskom sídlisku. Každý by si mal nájsť tú svoju jamu, každá mamina, každý šofér. Ak nie, skúste nám poslať foto tých, ktoré sa tu nenachádzajú. O katastrofálnom stave hovorí takmer sto zdokumentovaných miest na pozemných komunikáciách.

„Prečo nerobia všetko aspoň ako „Golianku“, celé nech to potiahnu a je pokoj na pár rokov,“ pristavil sa starší pán, zrejme pamätajúci si ešte  starý názov ulice Starohorská.

Pochvaľoval si, že všade kde sa potiahol nový „koberec“, sa jamy nerobia.

„Ale je na figu, že kanále trčia. Dakedy to vedeli spraviť, ale dnes už len aby bolo…“ mávol rukou na záver .

Počas fotoreportáže sme sa stretli aj s obyvateľmi sídliska. Pýtali sa, čo fotíme a ohlasy neboli veru lichotivé, hlavne pre mesto. Ľudia od mesta nedostávajú odpovede na svoje podnety. Ak aj  áno, ide len o veci, ktoré sa dajú rýchlo odstrániť – napríklad nejaká nelegálna skládka odpadu a podobne. Buďme však optimisti a verme, že mesto sa dokáže popasovať aj s náročnými úlohami, veď nie nadarmo máme až dvoch viceprimátorov. Sú tu práve preto, aby sa v meste spravilo čo najviac a Banská Bystrica išla vpred. Ak sa nemýlim… akoby povedala známa postavička z Winetua.

(mp)

Nájdite si svoju „jamu“ :

Pozri tiež

O parkoviskách za Tatranskou ulicou rozhodnú obyvatelia

Nedostatok parkovacích miest na sídliskách trápi mnohé mestá. Inak to nie je ani v Banskej Bystrici …

2 komentáre

  1. Macus

    Ešte ste mali odfotit z Karpatskej zastávky dole smer poliklinika a smer popri škôlke tam radšej nech ani s kočíkom nikto nevystupuje lebo nemá kadiaľ prejsť iba po tráve a nedajbože, že by išiel po druhé dieťa do škôlky. Hnus hnus hnus, sama som matka s kočíkom, ale prechádzky boli radšej smerom do sasovskej doliny ako po sasovskych nechodnikoch a s dieťaťom na trojkolke si to tiež nevedia asi predstaviť ty čo to majú na starosti

  2. Ing.Milan Hudec

    Naši funkcionári mesta a poslanci platení z našich daní by si mali uvedomiť, že stále platí múdrosť učiteľa národov Komenského: Od najjednoduchších vecí k zložitým ….a to je viac konkrétnych činov pre kvalitne opravené chodníky, cesty, polievanie ciest, namaľované prechody pre chodcov, označené verejné WC (aspoň v centre mesta), funkčné nezasypané fontány štrkom (napr. pred mestským úradom) sú ich vizitkou …
    nie sľuby o realizácii megalomanských projektov a neefektívnych investícií , ktoré už dlhé roky sľubujú občanom pri každých voľbách… a preto nebuďme snílkovia, že ich vízie do budúcnosti narušia horeuvedené fotografie… pokiaľ kompetentných mestských úradníkov stále volíme, dobre z daní platíme a za výsledky ich neberieme na osobnú zodpovednosť ….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *