Tohtoročná sezóna na Spišskom hrade bola rekordná

Tohtoročná sezóna na Spišskom hrade bola z pohľadu návštevnosti rekordná. Prvýkrát v histórii prekročila hranicu 200.000 návštevníkov.

„Táto sezóna bola na Spišskom hrade výborná a historicky rekordná. Pamiatku UNESCO navštívilo dokopy viac ako 209.000 turistov,“ povedala Dáša Uharčeková Pavúková zo Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči.

Ako poznamenala, najviac turistov bolo zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, ale hrad navštívili aj rusky, anglicky a nemecky hovoriaci turisti. Návštevníci sa na jeden z najrozsiahlejších hradov Európy v súčasnosti nedostanú. Počas zimných mesiacov je zatvorený a otvoria ho opäť až na jar.

„Hrad by mal byť pre verejnosť uzatvorený do 1. apríla 2017, ale v prípade dobrých poveternostných podmienok sa ho budeme, tak ako po minulé roky, snažiť otvoriť v priebehu februára a marca, hlavne počas jarných prázdnin,“ poznamenala Uharčeková Pavúková.

Počas jeho uzávery v jeho interiéri prebiehajú nevyhnutné úpravy.

„Takisto prebehne aj revízia a konzervovanie zbierok a vystavených exponátov a ich presťahovanie do depozitárov v Levoči, kde sa ošetria,“ priblížila.

Sezónnou novinkou na Spišskom hrade, ktorý je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1993, bola mobilná aplikácia. Návštevníci mohli tento rok po prvý raz absolvovať prehliadku aj s aplikáciou, ktorá priblížila nielen jeho históriu, ale aj samotnú architektúru.

„Aplikácia sa veľmi ujala a návštevníci ju vo veľkom počte využívali počas prehliadok hradu. Spolu s audiosprievodcom bola k dispozícii v piatich jazykoch,“ uzavrela Uharčeková Pavúková.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Pod Spišským hradom sa uskutoční festival ukrajinskej kultúry

Pre návštevníkov Spišského hradu sa priamo pod ním od piatka 22. júla do soboty 23. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *