V období adventu, vianočných sviatkov až do Troch kráľov sa spieva Tichá noc..

Atmosféru a čaro adventného obdobia a Vianoc už takmer dve storočia umocňuje v Európe, ale aj iných častiach sveta známa pieseň Tichá noc, svätá noc…, ktorá sa v súčasnosti spieva už vo viac ako 200 jazykoch.

Aj na Slovensku sa táto svetoznáma rakúska pieseň hrá a spieva v adventnom a vianočnom období až do sviatku Troch kráľov nielen v kostoloch, ale i na adventných a vianočných koncertoch, ľudia ju počúvajú v domácnostiach i na verejných priestranstvách.

Pieseň Tichá noc, svätá noc… po prvý raz zaznela na Vianoce v roku 1818 v kostolíku v rakúskom Oberndorfe. Zaspievali ju duchovný Joseph Mohr a učiteľ a organista Franz Xaver Gruber. Text piesne zložil Joseph Mohr, rodák zo Salzburgu. Ten požiadal učiteľa Franza Xavera Grubera z Arnsdorfu, ktorý v Oberndorfe zastupoval organistu, aby k jeho básni skomponoval vhodnú melódiu s dvoma sólovými hlasmi a – pretože organ mal poruchu – so sprievodom gitary. Podľa tradície Gruber, dojatý textom piesne a jeho posolstvom pokoja a lásky, skomponoval za necelú hodinu nesmrteľnú melódiu, ktorá sa rýchlo šírila aj do ďalších obcí a miest v Rakúsku aj iných krajinách.

Joseph Mohr (1792-1848) vyštudoval teológiu a v roku 1817 bol vysvätený za kňaza. Okrem spomínaného Oberndorfu pôsobil aj vo Wagraine, kde zomrel. Jeho hrob ešte stále navštevujú domáci a zahraniční turisti, najmä počas vianočných sviatkov.

Učiteľ a organista Franz Xaver Gruber (1787-1863) pochádzal z dedinky Unterweitzburg, kde sa narodil ako tretie dieťa v rodine chudobného tkáča. Jeho otec spočiatku o talente syna a jeho láske k hudbe nechcel ani počuť. Nadaného chlapca podporoval aspoň učiteľ, ktorý ho učil noty a hru na organ. Raz učiteľ ochorel a na obdiv miestnych veriacich ho skvele zastúpil dvanásťročný Franz. Hral tak nádherne, že obmäkčil aj otca, ktorý mu dovolil nielen ďalej sa hudobne vzdelávať, ale dokonca mu sám kúpil harmónium. Po štúdiách Gruber pôsobil ako organista v Arnsdorfe, neskôr v Oberndorfe spolu s kaplánom Mohrom. Zomrel v roku 1863 v mestečku Hallein, kde bol správcom chóru. Počas svojho života Gruber skomponoval okolo 90 cirkevných skladieb.

Tak ako Mohr ani Gruber neupadol do zabudnutia. Na škole v Arnsdorfe je pamätná tabuľa pripomínajúca rodisko piesne Tichá noc, svätá noc. Dom, v ktorom skladateľ zomrel, zdobí jeho reliéf.

tasr

Pozri tiež

Kresťania prechádzajú do druhej časti adventu, slávia tretiu adventnú nedeľu

Kresťania v nedeľu slávia tretiu adventnú nedeľu, čím sa dostávajú do druhej polovice obdobia duchovnej prípravy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *