Vďaka účasti v unikátnom projekte Zvolen ušetrí na MHD státisíce eur

Zvolen definitívne získa 15 nových autobusov. Mesto sa zapojilo do jedinečného európskeho výskumného projektu na zavedenie LNG paliva do verejnej dopravy, EÚ mu okrem časti peňazí za vozidlá uhradí až 85% prevádzkových nákladov. Úspech v projekte tak znamená pokles výdavkov na MHD, mesto ušetrí státisíce eur.

Len pred pár týždňami sa v médiách po celom Slovensku objavila informácia, že Zvolen sa dostal do finále veľkého projektu EÚ zameraného na ekologizáciu dopravy. „V uplynulých dňoch prišlo k podpisu zmluvy, Zvolen sa tak stal definitívne jediným slovenským mestom, ktoré vstúpi do projektu testovania LNG paliva (zemný plyn stlačený do kvapalného skupenstva). Odmenou mu bude nielen prestíž, no tiež 15 úplne nových autobusov sčasti hradených z peňazí EÚ. Únia nám dokonca po dobu 3 rokov bude preplácať veľkú väčšinu nákladov na prevádzku samotných autobusov ako je palivo, mzdy šoférov a podobne,“ hovorí primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová. V areáli SAD Zvolen vyrastie dokonca nová čerpacia stanica na LNG palivo, samozrejme tiež financovaná z európskych peňazí.

Zvolen dnes drží neslávne prvenstvo v priemernom veku jednotlivých autobusov, veď v uliciach mesta dnes premávajú aj 25 – 30 ročné vozidlá. Aj to výrazne zavážilo pri rozhodnutí skúsiť sa zapojiť do európskeho projektu.

„V súčasnosti máme síce 12 nových autobusov, no minimálne 15 ďalších potrebujeme nutne vymeniť. Za normálnych okolností by mesto muselo postupne nakúpiť nové autobusy za státisíce eur, odpisovalo, teda splácalo by ich dlhé roky. Náklady na MHD by pochopiteľne vzrástli. Obnoviť 15 autobusov naraz by si ani nemohlo dovoliť. Vďaka účasti v projekte nielenže mesto získa naraz 15 úplne nových autobusov, no náklady na MHD sa dokonca znížia,“ vymenúva zvolenská primátorka jednotlivé výhody účasti v projekte.

Ak teda dnes mesto platí za MHD približne 1,1 milióna eur, v rokoch 2017 – 2019 to bude niečo cez 900 tisíc. A to je len začiatok. Od roku 2019 by výdavky mali postupne klesať, v roku 2021 by to malo byť už len niečo cez 400 tisíc eur. Účasť v tomto európskom projekte tak znamená ušetrené státisíce eur, ktoré v budúcnosti môžu byť použité na rozvojové projekty, či rôzne výhody práve pre cestujúcich MHD.

Mesto sa do projektu zapojí prostredníctvom spoločnosti SAD Zvolen, ktorá mu poskytuje všetky služby spojené s MHD. Práve jej riaditeľ Anton Mazán je osobou, ktorá stojí za úspechom Zvolena v projekte.

„Dlhodobo sledujeme akým smerom sa uberá ekologizácia verejnej dopravy v celej Európskej únii, dokonca s ňou máme osobné skúsenosti. Účasť v projekte je pre nás zadosťučinením, boli sme prvými, ktorí sa v 90. rokoch rozhodli prejsť od nafty k CNG plynu. Dnes ideme ešte ďalej, LNG je v porovnaní s CNG pre životné prostredie ešte niečím čistejším.“

Mesto so spoločnosťou SAD Zvolen spolupracuje dlhé roky a na základe dobrých skúseností mu navrhuje predĺžiť zmluvu na dodávanie služieb spojených s MHD o päť rokov. Rozhodnú o tom poslanci mestského zastupiteľstva, pričom zavážiť môže aj spomenutá spolupráca mesta a SAD Zvolen v európskom projekte.

TS: Martin Svatuška, ilustračné foto: tasr

 

Pozri tiež

Banskobystrický kraj hľadá nájomcov do projektu OSMIČKA

 Budova bývalého gymnázia vo Zvolene sa mení na moderný objekt, v ktorom obyvatelia nájdu sociálne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *